Analýza Nasdaq Dozen: Které české akcie jsou nejlepší?

Dividendová sezóna domácího akciového trhu se pomalu blíží ke konci a investoři si už teď mnou ruce z připisování nejvyšších výnosů za posledních 5 let. Je to nepochybně pozitivní zpráva nejen pro držitele cenných papírů, ale také pro českou ekonomiku samotnou. Nyní ale vzniká otázka: Co přinese další vývoj na pražské burze? Konkrétněji, které české akcie mají aktuálně největší potenciál zhodnocení?

Na tuto otázku je možné si odpovědět pomocí analýzy Nasdaq Dozen. Jedná se o proces vyhodnocení dvanácti nejdůležitějších fundamentů a technických aspektů vybraných akcií. Každému z těchto faktorů se přiřadí hodnocení „PASS“ (prošel), nebo „FAIL“ (neprošel). Poměr těchto hodnocení pak vytvoří výslednou známku, která investorovi napoví, zdali je rozumné o nákupu dané akcie uvažovat, či nikoliv. Pro další informace k této strategii můžete navštívit stránku Nasdaq, kde naleznete podrobný návod.

A výsledek?

Oproti původní analýze Nasdaq Dozen jsme byli z důvodu malého počtu insider obchodů a nedostatku dat ohledně množství držených short pozic nuceni výsledné hodnocení českých akcií snížit o dva faktory – Days to Cover, Insider Trading.

Analýza Nasdaq Dozen poukázala na silný růstový potenciál, který v sobě momentálně ukrývají akcie telekomunikační společnosti O2 ČR. Ta vykázala solidní výsledky týkající se meziročního zvýšení zisků, které bylo navíc ovlivněno poklesem příjmů z roamingových služeb. Titul O2 navíc patřil mezi ty, které vyplácely svým investorům vyšší dividendu, než jaký byl průměr českého trhu. Otázkou však je, jak vývoj zisků této společnosti ovlivní nadcházející regulace roamingového volání v rámci EU (volání, SMS a mobilní data za stejnou cenu), která má nabýt platnosti 15. června.

Podobný otazník leží i nad firmou Philip Morris, která se už nyní musí popasovat se zákazem kouření v barech a restauracích. Mnozí analytici poukazují na očekávaný pokles spotřeby tabákového zboží spojený s tímto nařízením, a to o 4 až 5 % za rok 2017. Dopad na titul by však měl být zmírněný s ohledem na zlepšenou provozní efektivitu a růst podílu prémiových značek v ČR. I díky tomu Philip Morris vykázal za poslední období silný nárůst příjmů, EPS a ROE. Jako jediný na českém trhu má pak všechny meziroční i kvartální hodnoty v pozitivních číslech (viz tabulka Nasdaq Dozen č.1).

Z jiného soudku jsou akciové tituly, které jsou na pražské burze poměrně nové. Kofola a Moneta Money Bank vykázaly své meziroční výsledky naopak v záporných číslech. U prvního zmíněného titulu je problematická tržní pozice v Polsku a taky klesající cena cukru na trzích. Kofola má zajištěný cukr na letošní rok přibližně nad 15 % hodnoty aktuálně obchodované ceny. Aktivní obchodování na tomto akciovém titulu je navíc poměrně obtížné kvůli slabé likviditě. Moneta Money Bank je na tom v porovnání o něco lépe. Navíc láká své investory nabídkou daleko nejvyšší dividendy na českém akciovém trhu (přes 11 % z ceny akcie). Potenciální zisk si může připsat i skutečností, že momentálně nemá žádného majoritního akcionáře. V případě pokusu o získání majority se očekává růst ceny akcie.

Mezi akciovými tituly z oblasti bankovnictví patří prvenství Komerční bance. Ta si nejlépe poradila se snížením meziročních příjmů z důvodu zpřísněných podmínek pro poskytování úvěrů. V tomto směru se i nadále očekává mírný pokles úrokových výnosů z hlediska poklesu objemu poskytnutých úvěrových půjček. Ten však může být v nedaleké budoucnosti kompenzován možným navýšením úrokových sazeb ze strany ČNB.

Samostatnou kapitolu tvoří dopad dnes již „svobodné“ koruny na domácí akcie. U většiny titulů má posílení české měny spíše pozitivní dopad. Je však potřeba si dát pozor na duálně listované akcie společností Erste Group Bank a VIG, v jejichž případě je efekt opačný. Je tak z důvodu toho, že v případě posílení české měny nedochází ke změně ceny akcie listované v eurech. Tato nerovnováha se musí následně projevit na poklesu ceny českých akcií (posílení CZK o 1% se zhruba rovná poklesu ceny duálně listované akcie o 1%).

Moody’s: Silnější koruna a české banky. Které jsou „ohrožené“?

Z energetického sektoru vykázal slušné výsledky Unipetrol, který zároveň překvapil oznámením výplaty vyšší dividendy oproti očekávání. Naopak ČEZ se musel popasovat s poklesem příjmů kvůli loňské odstávce jaderných elektráren a rovněž kvůli stagnující ceně elektřiny kolem 30 EUR / MWh. Nicméně, nově prodloužená dohoda OPEC by situaci mohla zlepšit, a to díky očekávanému nárůstu cen energií a ropy. Vedení ČEZ může navíc překvapit navýšením vyplácené dividendy z 33 Kč na 40 Kč za akcii.

V případě zájmu o investování do akcií obchodovaných na pražské burze cenných papírů či o získání podrobnějších informací o těchto titulech kontaktujte oddělení tradingu skupiny Roklen na čísle +420 236 071 608.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter