Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Andrej Babiš: Když prohraju volby, skončím

Pokud se příští rok po volbách do sněmovny hnutí ANO nedostane do vlády, jeho šéf Andrej Babiš by se zcela stáhl z politiky. „Určitě bych odešel,“ řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny vicepremiér a ministr financí. Sedět v opozičních lavicích majitele skupiny Agrofert nikdy nelákalo. Radši se prý po volbách soustředí na podnikání a ve volném čase bude cestovat.

„Jestli nevyhrajeme a budeme v opozici, tak já v opozici nebudu. To je vyloučeno. Nemohu sedět ve žvanírně, kde si někteří hrají na demokracii,“ řekl deníku Babiš, který do velké politiky vstoupil po sněmovních volbách v roce 2013. Jeho hnutí ANO tehdy získalo přes 18,5 procenta hlasů − jen o necelá dvě procenta méně než vítězná ČSSD.

Babiš by se podle deníku znovu nesmířil s menším počtem ministrů. „Současnou koaliční dohodu jsme uzavřeli špatně, byli jsme naivní, dnes bychom se snažili vyjednat lepší dohodu, abychom nebyli ve vládě válcováni tak, jak jsme,“ řekl majitel Agrofertu.

Vládě kvůli rozpočtu krize nehrozí, dohodne se na něm, řekl Babiš

Průzkumy veřejného mínění zatím Babišovo hnutí ANO před sociálními demokraty dlouhodobě favorizují. I přes případné vítězství se ale Babiš se svými poslanci může ocitnout v opozici. Dopadl tak třeba Jiří Paroubek, který v roce 2010 vyhrál se sociální demokracií volby, ale nikdo s ním nechtěl vládnout. Kabinet tehdy sestavila poražená ODS.

 

Newsletter