Andrej Babiš utahuje otěže. Plánovaný dluh osekal o miliardy

Zadlužení české vlády naroste méně, než se původně plánovalo. Ministerstvo financí rozhodlo, že dluh v podobě květnové emise dluhopisů bude nižší. Důvody? Ukončení kurzového závazku ČNB a nástup inflace, které společně „zmrazily“ poptávku po českých bondech.

Ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo plánovanou květnovou emisi státních dluhopisů dosahující až 12 miliard korun. Původní plány pro tento měsíc však byly mnohem vyšší, a to 22 miliard. Emisní cíl za druhý kvartál pak činí 60 miliard korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem, kdy byl zájem díky očekávání konce intervencí především ze strany zahraničních spekulantů nezvykle silný, nižší číslo o 50 miliard korun.

ČNB a konec ultra levného zadlužování české vlády

„Vláda si tento rok vypůjčila opravdu hodně,“ okomentoval situaci pro agenturu Bloomberg Dalimil Vyškovský, šéf obchodování s dluhopisy v Komerční bance. „S tím, jak porostou výnosy, můžeme čekat návrat domácích investorů, kteří tak postupně začnou přebírat nové emise na úkor nerezidentů,“ dodal.

Zaměříme-li se na výkon českých dluhopisů, podle agentury Bloomberg způsobily rostoucí výnosy letos investorům ztrátu o velikost 2,7 % (vyjádřeno v domácí měně), což je vůbec nejhorší výsledek mezi skupinou 26 evropských zemí, které sleduje European Federation of Financial Analysts Societies.

Fakt, že zájem o české bondy ochabuje, potvrzuje například dvouletý instrument, jehož výnos se v pondělí zvýšil o 76 bazických bodů až na -0,11 %. Obdobný sentiment pak podle dat serveru Investing.com potvrzuje i dnešní výkon domácích dluhopisů, až na ten 7letý.

 

Newsletter