Angel investor Randy Williams: Mám rád jakýkoli kapitál

Mám rád jakýkoli kapitál, který je podnikatelům k dispozici. Musíte si být jistý, že vždy máte více zdrojů kapitálu. V exkluzivním rozhovoru pro Roklen24 to řekl zakladatel a CEO Keiretsu Forum Randy Williams. Dodává, jaký sektor je nyní pro andělské investory atraktivní.

R24: Jak vy sám sebe vnímáte jako „Angel investora“?

S Keiretsu Forum jsem začal před 18 lety kvůli tomu, že jsem kolem sebe potřeboval chytřejší lidi, než jsem já. Aby mi pomohli být lepším investorem. Realizoval jsem 53 investic, snažím se udělat tři až pět investic za rok. V prvních letech mého podnikání to bylo hlavně o rojení nápadů neboli sdílení myšlenek. Pomáháme si navzájem dobrovolně. Pokud byste byl členem Keiretsu a zeptal se mě, „Randy, co si myslíš o trhu nemovitostí?“ Což je můj obor. Já bych se Vás naopak zeptal na novinařinu. Řekl byste mi svůj názor, aniž byste chtěl investovat.

Všichni si pomáháme navzájem globálně. A to je důvod, proč naše jmění roste v 50 lokacích. Máme 3000 členů, kteří si navzájem pomáhají, abychom byli lepšími investory a zároveň podnikatelé se zdroji a kapitálem. Proč říkám zdroje na prvním místě? Někdy totiž mají větší moc než peníze. Máme často velmi dobré mozky a konexe, tak proč bychom naším zákazníkům nepomohli. Někdo může mít nějaký nápad v oboru FinTech. Tak jim pomožme pochopit a navigujme je na banky, které jsem také zakládal. Jako „Angel investor“ nepřemýšlím globálně. Většina mých investic je v Silicon Valley. To je jeden důvod, kvůli němuž jsem nadšený z investorů v dalších zemí, kteří mají globální přístup. Moje portfolio je primárně v Severní Americe.

R24: Jaký segment je podle Vás nyní celosvětově zajímavý? Pokud to tak lze říci.

Cokoli, co může způsobit legální disrupci. Všichni jsme například nadšení z Uberu, který má ale své problémy s regulací po celém světě. Nemá tolik problémů v USA, má ale velký tržní dluh. Zajímavé může být cokoli, co může vést k disrupci trhu nemovitostí nebo jiného průmyslu. Disrupce je možná příliš drsné slovo. Řekl bych něco spíš ve smyslu „soutěž a vyhraj“. Vždy se díváme na kamenné stavby, LED osvětlení, dřevěné výrobky, nové boty, pomerančový džus. Co se trendů týče, tak jsou to velká data, farmaceutický průmysl, „life science“. Nebo třeba to, jak zajistit levnější léky pro naše prarodiče. Jak podpořit další generaci, která stárne. “Life science“ je pro nás velmi důležitá oblast. A také vše spojené s umělou inteligencí. Máme partnerství s výzkumnými laboratořemi v USA, které vytvářejí úžasné projekty, které nejsou zkomercializovány. My je učíme, jak to udělat. Je nám potěšením šířit tyto nápady po celém světě.

R24: Můžete uvést nějaký startup, kterému se podle Vás nyní daří?

Je to společnost Telltale Games. Když jsem byl nedávno ve Švédsku, tak jsme tam zajišťovali licenci pro Minecraft a Hry o trůny. Tato firma má hodnotu od 800 milionů do miliardy dolarů a náš podíl byl odhadem 110 milionů dolarů. Mnoho našich investorů naštěstí svůj kapitál stáhlo v tu pravou chvíli. Můj původní obchodní partner z Keiretsu byl předsedou představenstva této firmy. Tajným zdrojem Keiretsu vždy byli a budou jeho členové. Ti dělali skvělé obchody. 

R24: Jaký je Váš názor na crowdfunding? Na tento způsob financování firem?

Mám rád jakýkoli kapitál, který je podnikatelům k dispozici. Crowdfunding musíme podporovat. Podporuji „Angel link“. Cokoliv, co pomůže růstu podnikání. A celkem upřímně, musíte se velmi pozorně dívat na to, kde kapitál je. Někdy to nemusí být crowdfunding nebo Keiretsu Forum. Musíte si být jistý, že vždy máte více zdrojů kapitálu.

R24: Jaké jsou podle Vás šance investorů, kteří chtějí podnikat v regionu střední a východní Evropy? Jaká jsou pro a proti jejich podnikání?

Za prvé je to myslet celosvětově. Když budete trvat na tom, aby myslely globálně, ohledně zdrojů i svých cílů. Ujistěte se o tom. Když nás neposlouchají, neinvestujte do nich. Pokud chtějí zdroje třeba ze San Francisca, odkud pocházím, ať se zeptají. Jsme tu kvůli tomu. Mají mnohem více šancí, než třeba firmy z Kalifornie. Můžeme sehnat zdroje z celého světa. 

Vznikl projekt Angel Academy, vzdělávací platforma pro andělské investory 

A když Vaše role „Angel investora“ končí, jaký je scénář exitu?

Velmi nám záleží na exitu. Všichni členové se zabývají exitem, každý investor chce vědět, jak bude exit vypadat, chce monetizovat, abychom realizovali zisk. Tak například investujete 100 tisíc do společnosti a oni řeknou, že zaplatí za dva roky, což obvykle znamená za pět, ale stejně je podpoříme.

Můžete uvést konkrétní segment, do kterého jste investovali a daří se mu?

Letos máme biotechový trh, který si vede velmi dobře. Například společnost Savara, která se představila členům Keiretsu i v Praze. Získali více andělského kapitálu než kdokoli na světě. Sehnali jsme 40 milionů dolarů, k nimž jsme přispěli 14 miliony, což byla největší částka. Loni byl ale trh pro biotechnologie velmi špatný, potřebovali jsme začít uvažovat o chytrém exitu a nakonec realizujeme obrácenou fúzi, získáme tak 125 milionů dolarů. Pro nás všechny je velice důležité už při investici přemýšlet o chytrém a pro všechny výhodném exitu.

Jaké máte vztahy s velkými firmami? 

Je správné, že známe 100 nejdůležitějších strategických společností, ať už jde o Siemens, Intel, Google ventures, se kterými máme vztahy, a ty mají mnohem větší sílu než veřejný trh, protože se více zajímají o další inovace. Například Facebook, který sice provádí velmi málo akvizic, ale má zatraceně dobrou personální politiku. Nepustí žádný talent. Ale pokud nemáte vztahy s Facebookem, nedostanete se nikam. Proto máme štěstí, že máme strategické investory po celém světě. Víte, kdo je to strategický investor? To je korporátní investor, kterému jde o zisk. Zároveň si chce být jistý, že nepropásne žádnou inovaci.

Keiretsu Forum je největší celosvětová síť andělských investorů s 51 zastoupeními na 3 kontinentech. Investiční komunita Keiretsu Forum se skládá ze soukromých investorů poskytujících startovní a venture kapitál. Členové Keiretsu v průběhu 17 let zainvestovali přes 1000 společností částkou převyšující 800 milionů dolarů. Pražská pobočka zastřešuje region střední a východní Evropy, prozatím ČR, Slovenska, Polska a Běloruska a je jedinou společností tohoto druhu na českém trhu. V České republice se mimo sdružování andělských investorů soustředí i na kultivaci trhu dle mezinárodních standardů například vzdělávacím projektem Angel Academy.

Newsletter