Angela Merkelová v Česku: Shodneme se, ale…

Česko a Německo mají podobné názory v řadě témat spojených s migrací, zejména co se týká ochrany vnějších hranic schengenského prostoru nebo důrazu na boj proti příčinám útěku. Dnes se na tom v Praze shodli český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová. V názoru na rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie na základě kvót se názory obou rozcházejí, podle Merkelové ale je důležité, že spolu obě země o problematice mluví.

Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice a přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka.

Merkelová vyzdvihla skutečnost, že Česko podpořilo námořní misi NATO v Egejském moři, která má zamezit nelegálním plavbám migrantů na řecké ostrovy. Ocenila také, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemí, což podle ní může pomoct zabránit příčinám, proč se lidé vydávají na útěk.

„Jsou tady ale oblasti, kde se lišíme,“ připustil Sobotka. Pro ČR podle něj nejsou přijatelné návrhy, které by revidovaly azylový systém způsobem založeným na kvótách.

 

 

Podle Merkelové není problém, že mezi členskými státy EU jsou rozdílné názory na rozdělování uprchlíků. „Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení,“ řekla. Připomněla přitom, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.

Vztahy obou zemí jsou podle českého premiéra blízké a daří se je lepšit. „Rozdílné názory neznamenají, že spolu nebudeme hovořit, strategický dialog je dobrý nástroj pro diskusi,“ uvedl. Jako příklad pokroku ve vztazích jmenoval dohodu o spolupráci policejních orgánů, která začne platit na začátku října.

Sobotka ocenil česko-německý strategický dialog, který byl zahájen v červenci 2015. Za jeho prioritní oblast označil aplikovaný výzkum a digitalizaci průmyslu. S Merkelovou hovořil i o modernizaci železničního spojení na trase Praha – Drážďany. „Naše intenzivní vztahy s Německem vyžadují moderní infrastrukturu, která odpovídá 21. století,“ řekl.

Jednání se v delegaci předsedy vlády zúčastnili také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Dan Ťok a ministr kultury Daniel Herman.

Během dnešní odpolední návštěvy má Merkelová na programu i schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Jednat se bude o budoucnosti Evropské unie, migraci, pokračování česko-německého strategického dialogu či spolupráci ve vědě a výzkumu.

Merkelová do ČR přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012. Po jednání se Sobotkou bude následovat návštěva ČVUT a Pražského hradu, po schůzce se Zemanem uzavře program v Praze slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci.

 

Newsletter