Apple a dividenda: Co se čeká?

Informace o hospodaření Applu jsou tradičně jedním ze zlatých hřebů americké výsledkové sezóny. Co se shrnutí první čtvrtiny letošního roku týče, očekávání směřují především k otázce dividendy. Bude oznámeno navýšení…?

Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku zveřejní kvartální čísla 27. dubna po uzavření trhu. „Problém“ Applu je záviděníhodný – množící se peníze na účtech. Apple je svou bohatou kapitálovou rezervou dobře znám a ta přirozeně vzbouzí u akcionářů naděje na stupňující se ochotu firmy rozpustit mezi ně více hotovosti. To mimo jiné dokládá hlavní stratég amerického online brokera TD Ameritrade, JJ Kinahan, podle něhož je v dubnu o akcie Applu ze strany klientů velký zájem. A jedním z důvodů je zřejmě očekávání vyššího výnosu. Pro informaci: Apple byl v loňském roce nejvíce drženou a zároveň nejvíce obchodovanou akcií v portfoliích klientů TD Ameritrade.

Shrňme si loňský rok. Apple vrátil do rukou akcionářů zpět zhruba 57 miliard, víc než jakákoli jiná společnost obchodovaná v indexu S&P 500. V poměru zpětný odkup versus dividendy přitom stále vítězí první forma – Apple v loňském roce odkoupil akcie v celkovém objemu 44 miliard dolarů, na dividendách tak vyplatil zhruba 13 mld. dolarů.  

Apple už chystá nový iPhone, má rozpoznat sílu dotyku

V situaci rekordní úspěšnosti iPhonu 6, který žene tržby i zisky společnosti výš, se volání akcionářů po vyšší dividendě ignoruje jen těžko. Naposledy Apple stanovil roční výši dividendy na úrovni 1,88 dolaru na akcii a oznámil program zpětného odkupu akcií za 90 miliard dolarů. Analytik Citibank Jim Suva s blížícím se reportem za 1Q očekává posílení dividendy nejméně o desetinu a „share buyback“ konta o dalších 30 miliard na 120 mld. dolarů. Apple by naplnil očekávání investorů na přilepšení a zároveň by mu zbylo dostatek hotovosti na akviziční plány a investice do lidí i aktiv, soudí analytik. Konsensus trhu je v otázce zpětného odkupu o něco optimističtější (130 mld. dolarů), například analytik Piper Jaffray čeká v tomto ohledu 150 mld. USD a cokoli nižšího by považoval za zklamání.

Apple oprášil výplatu dividend v roce 2012, po 17 letech nuly. Od té doby dividendu průběžně navyšuje, vzhledem k rychlejšímu růstu tržní ceny akcie se však dividendový výnos snížil. Dividendový výnos je základní poměrový ukazatel, který poměřuje výši hrubé dividendy k tržní ceně akcie. V současnosti klesl dividendový výnos Applu pod 1,5 % z více než 3 % v roce 2013. Ani v otázce dividendy shoda nepanuje, přičemž však většina analytiků nečeká více než poloviční navýšení dividendového výnosu, tedy nad 2,25 %.

Od začátku roku jsou Akcie Applu zhruba o 16 % silnější, za poslední rok zhodnotily o více než 70 %. I přes všeobecný rozruch kolem dividendy, stále existují hlasy, podle nichž Apple není příběhem o dividendě, ale příběhem především o růstu. Za první kvartál fiskálního roku Apple mimořádně potěšil bezmála třetinovým meziročním růstem tržeb na 75 miliard dolarů, pro 2Q jsou očekávání nastavena na tržby 55,5 mld. dolarů a zisk na akcii 2,12 dolaru. 

Švýcarští hodináři se Applu nebojí. Povolali Google a Intel

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

Newsletter