Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Apple míří kvůli digitální hudbě k soudu

Apple se bude hájit proti obvinění, že zneužil monopolní postavení na trhu s digitálními hudebními přehrávači. Případný neúspěch by společnost mohl stát zhruba jednu miliardu dolarů.

Úvodní stání je naplánováno na dnešek. Soud v Oaklandu, Kalifornie bude řešit stížnost, která byla vznesena skupinou občanů a podniků, jenž si koupili iPod v letech 2006 – 2009. Tvrdí, že aktualizace iTunes z roku 2006 nařizovala, aby hudba zakoupená v iTunes mohla být přehrávána pouze na iPodech a nespravedlivě tak blokovala konkurenční přehrávací zařízení.

Žalobci požadují přibližně 350 milionů dolarů jako náhradu škody, která by byla podle antimonopolních zákonů automaticky ztrojnásobena. Apple tvrdí, že aktualizace softwaru obsahovala unikátní zlepšení produktů, a proto by neměla být označována jako „protisoutěžní“.

Apple čelí na on-line hudebním trhu konkurenci od Real Networks, která vyvíjela RealPlayer – přehrávač, obsahující software, který nechá zde zakoupenou hudbu přehrát i v zařízeních iPod. V roce 2006 Apple představil aktualizaci softwaru, která znemožnila RealPlayeru přehrát hudbu z iPodu. Žalující tvrdí, že toto opatření odradilo majitelé iPodu od koupi konkurenčních zařízení. Apple argumentuje tím, že RealPlayer měl na on-line hudebním trhu v roce 2006 méně než 3 procenta, a že je nepravděpodobné, že by aktualizace iTunes měla tak obrovský vliv na spotřební rozhodování majitelů iPodů.

Jedná se o jednu z mála antimonopolních žalob, proti kterým se Apple musí za posledních pár let bránit. Loni shledal newyorský federální soud Apple odpovědným za to, že po domluvě s vydavateli zvyšoval ceny e-knih.

Newsletter