Apple se paktuje s Visou a MasterCard, nový iPhone má být i peněženkou

Očekávaný nový model chytrého telefonu iPhone, který by měl být představen 9. září, by měl svým uživatelům sloužit také jako elektronická peněženka. Apple podle zdrojů agentury Bloomberg spolupracuje s vydavateli platebních karet Visa, MasterCard a American Express, bankami i maloobchodními řetězci.

Verze iPhone 6 by měla obsazovat platební platformu pro možnost jednoduchého provedení platby za zboží s použitím speciálního čipu v kombinaci s funkcí rozpoznávání otisku prstu, která byla přelomovou funkcí poslední uvedené verze smartphonu. Zákazník vlastnící iPhone 6 by měl jednoduše provést platbu dotykem prstu.

Americké firmy v čele s Googlem investovaly do vytvoření nových způsobů, jimiž by zákazník mohl pomocí telefonu zaplatit v kamenném obchodě, americké maloobchodní řetězce se však adaptují jen velmi pomalu, což omezuje využití služby zákazníky, hodnotí poslední vývoj v mobilních platbách analytik Creative Strategies, Ben Bajarin. Vstup Applu do oblasti mobilních plateb by ale mohl být úspěšný vzhledem k tomu, že iPhone je v USA jedničkou na trhu a udává trendy, domnívá se. Krok navíc pomůže udržet uživatele v „ekosystému“ produktů Apple a posílit loajalitu vůči značce.

Úspěch „iPhone peněženky“ by posílil příjmy plynoucí z účtů iTunes, jichž je celosvětově zhruba 800 milionů a které již obsahují informace pro provádění plateb za produkty firmy. Nová platební platforma by také zajistila dodatečné příjmy z reklamy, jejichž výši společnost Crone Consulting odhaduje na 300 dolarů na uživatele ročně.

Newsletter