Arca Capital podala kvůli situaci v OKD trestní oznámení

Skupina Arca Capital slovenského investora Pavola Krúpy považuje postup zástupců černouhelné společnosti OKD a firmy NWR za účelový a manipulativní. Podala proto trestní oznámení. Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. 

„Skupina Arca Capital se pozastavuje nad nekorektním jednáním v souvislosti s řešením krizové situace společnosti OKD, kdy je ze strany zástupců společnosti vyvíjen silný nátlak na vládu, který hraničí s vydíráním,“ uvedla mluvčí. V případě, že situace ve společnosti OKD směřuje k insolvenci, zástupci společnosti OKD a NWR, kteří současný stav způsobili, by měli insolvenční řízení iniciovat, nikoliv tímto krokem argumentovat s cílem dosažení podpory od vlády, dodala mluvčí.

Krúpa vyzval OKD: Vyberte zpět 40 miliard nadměrné dividendy

Skupina Arca Capital podáním trestního oznámení rozporuje finanční toky, které směřovaly ze společnosti OKD do její mateřské společnosti NWR. Pokud orgány činné v trestním řízení rozhodnou, že zde došlo k trestnému činu, podvodu, porušení péče řádného hospodáře či krácení daní, pak pohledávky, které drží společnost NWR za společností OKD, lze rozporovat v insolvenčním řízení.

 

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes po jednání tripartity řekl, že se vláda nechystá řešit dluhy černouhelné společnosti OKD. Chce se soustředit na pomoc zaměstnancům. Kabinet má ale zájem na tom, aby se část těžby udržela.

Dnes vyprší termín, do kdy OKD požaduje dohodu se státem

Arca Capital je private equity skupina působící především v oblasti venture kapitálu v regionu střední a východní Evropy. Skupina má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě.

Newsletter