Argentina vzala licenci BNY Mellon

Argentina se odvolá proti rozhodnutí amerického soudu, který prohlásil za nelegální splátku 539 milionů dolarů majitelům restrukturalizovaných dluhopisů z peněz uložených u americké banky Bank of New York Mellon Corp. (BNY Mellon), uvedla agentura Reuters. Argentina se rovněž hodlá odvolat proti nařízení amerického soudce Thomase Griesy, kterým soudně zakázal splátky dolarových dluhopisů vydaných podle argentinského práva.

Soros proti Singerovi. Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky

BNY Mellon působí jako finanční zprostředkovatel mezi Buenos Aires a jeho věřiteli. V červnu uposlechla rozhodnutí amerického soudu a zablokovala splátku dluhu, který byl zrestrukturalizován po bankrotu Argentiny v roce 2002. Sehrála tak významnou roli ve sporu, který Argentinu v červenci dostal do druhé platební neschopnosti za 13 let.

Argentina chce obejít americké zákony, věřitelům nabídne výměnu dluhopisů

Argentina tento týden zrušila BNY Mellon povolení k provozování činnosti v zemi. Podle šéfa argentinské vlády Jorgeho Capitaniche finanční dům neplnil povinnosti coby správce některých argentinských vládních dluhopisů a centrální banka zrušila povolení BNY „pro zastoupení v Argentině“.

Absurdní bankrot Argentiny

Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nedohodne na podmínkách plateb se skupinou amerických hedgeových fondů, které podmínky restrukturalizace odmítly a požadují úhrady splátek v plné výši.

Argentina žaluje USA za porušení suverenity země

Země nyní plánuje, že BNY Mellon coby správce nahradí argentinskou státní bankou Banco de la Nación, na kterou se nebude vztahovat pravomoc amerických soudů. Podle amerického soudu je ale i tento plán nezákonný.

Newsletter