V 18:00 našeho času vystoupí na konferenci WSJ guvernér Fedu Powell. Trhy očekávají zejména komentáře k vývoji amerických dluhopisů. Podle nás, i vzhledem k blížícímu se zasedání Fedu, nezmíní Powell nic, co by ještě nezaznělo. Tedy: rostoucí delší výnosy Fed netrápí, naopak reflektují očekávanou ekonomickou obnovu.

Asijské akcie letí vzhůru, i díky volbám v Japonsku a Austrálii

Asijské akciové trhy dnes výrazně rostly. Největší zisky zaznamenal japonský Nikkei, solidně rostly taká akcie v Austrálii. Posilovaly po oznámení volebních výsledků v obou zemích a také ještě v reakci na nečekaně dobrá páteční čísla z amerického trhu práce.

„Nákupní nálada se během víkendu přehoupla i na asijské trhy. Dnes bychom nenašli burzu, která během nočního obchodování zaznamenala pokles,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

Japonský Nikkei dnes prudce posílil o téměř čtyři procenta. Navzdory relativně silnému jenu se dařilo exportérům. Posilovaly akcie Toyoty, Nissanu a Sony. Výrazné zisky zaznamenaly akcie výrobce herních konzolí a her Nintendo. A to díky naději, že vysoký zájem o novou videohru Pokémon GO pro chytré telefony zvýší zisk firmy. Dnes již akcie stouply o více než 20 procent a od pátku zpevnily o 36 procent.

Vládnoucí koalice japonského premiéra Šinzóa Abeho jasně vyhrála volby do horní komory parlamentu. Podle analytiků tak pro něj nyní bude mnohem snazší prosazovat ekonomickou agendu – tzv. „Abenomics“.

Shanghai Composite index rostl o 0,72 procenta a hongkongský Hang Seng zpevnil o 1,63 procenta.

Australský ASX 200 rostl o více než dvě procenta, podpořen finančním subindexem. Zisky zaznamenaly banky, když akcie ANZ stouply o 3,2 procenta. Australská opoziční Labouristická strana v neděli uznala porážku v parlamentních volbách. Vládnout tak zřejmě bude nadále liberálové v čele se současným premiérem Malcolmem Turnbullem

Newsletter