AstraZeneca shodila ze stolu finální nabídku Pfizeru za 116 mld. USD. Její akcie padají o 14 %

(Aktualizováno 10:08) Potenciální obří akvizice ve farmaceutickém sektoru se nekoná. Představenstvo AstraZeneca odmítlo finální nabídku Pfizer na převzetí. Ani zvýšená cena na zhruba 116 mld. USD není podle vrcholného managementu britské společnosti adekvátní a transakce by představovala významná rizika pro akcionáře. Akcie Astry na zprávu reagují nejprudším poklesem za téměř 12 let, v Londýně ztrácejí přes 14 %.

Původní nabídku 106 miliard dolarů americký Pfizer o víkendu zvýšil o zhruba 10 mld. USD, i tu však Astra označila za příliš nízkou, mimo jiné s ohledem na hodnotu léčiv experimentální medicíny, které jsou právě ve vývoji. Přijetím nabídky by údajně představenstvo Astry vystavilo akcionáře rizikům a poškodilo vývoj vědy v Británii, Švédsku a Spojených státech, uvedla společnost.

45% prémie nezabrala. ‘Hostile takeover‘ ale nebude

Pfizer ocenil jednu akcii Astry na 55 liber a uvedl, že cena nabízí 45% prémii ve srovnání s tržním oceněním Astry předtím, než média informovala o zájmu Pfizeru. Navýšil navíc podíl hotovosti v nabízené ceně na 45 procent. Vedení Astry ovšem již během víkendu uvedlo, že Pfizer by musel nabídnout více než 58,85 GBP za jednu akcii Astry, aby bylo její představenstvo ochotno doporučit transakci akcionářům.

Neshoda ohledně podmínek odvrátila potenciálně největší akvizici v historii britského korporátního sektoru, která by vytvořila světovou jedničku v prodeji léků. Pfizer uvedl, že návrh byl v rámci současného jednání finální a po jeho zamítnutí nebude přímo oslovovat akcionáře s cílem nepřátelského převzetí.

„Po dnešní diskuzi s AstraZeneca nejsme přesvědčeni, že by její představenstvo bylo v současnosti připraveno doporučit transakci za rozumnou cenu. Jsme nadále otevřeni dialogu, nicméně čas pro konstruktivní jednání se krátí,“ komentoval výsledek šéf Pfizeru Read.

Vytrvalý Pfizer by mohl Britům předhodit sladší nabídku

Do jednání o ovládnutí Astry americkou Pfizer se zapojili i britští politici, kteří poukazovali na předchozí „špatné zkušenosti“. Pfizer si již v Británii pošramotil svou reputaci uzavřením většiny výzkumných pracovišť v jižní Anglii, kolébce Viagry, v důsledku čehož přišlo o zaměstnání zhruba 1700 lidí. V případě Astry sliboval ponechat nejméně 20 procent výzkumné síly nově vzniklé společnosti v Británii po pět let, což šéf Pfizeru označil za „bezprecedentní“ ústupek. 

Akcie AstraZeneca dnes padají až o 14 %, což je největší intradenní pokles od srpna 2002.  

Newsletter