Australané sazby nezvedli. ČNB také neutáhne

Klíčové body

  • Koruna se včera obchodovala těsně pod 24,00 EURCZK. Klíčové bude zítřejší rozhodnutí ČNB.
  • Australská centrální banka ponechala sazby stabilní, australský dolar reagoval oslabením.
  • Indexy nákupních manažerů jsou v tuzemsku pozitivní, eurozóna je na tom hůře.
Zdroj: ČNB

Budoucí vývoj globální ekonomiky nám v úterý nastínily indexy nákupních manažerů nebo klesající nezaměstnanost v Německu či v Itálii. Podstatná je monetární politika, kdy centrální banky mohou ještě více obětovat potenciální ekonomický růst ke zlepšení cenové stability. Včera australská měnová autority ponechala sazby stabilní. Zajímavější však pro nás bude zítřejší rozhodnutí a následná rétorika České národní banky, což může ovlivnit další směřování koruny.

První srpnový den nám přinesl kombinaci dobrých i špatných čísel predikujících budoucí ekonomický vývoj. Včera vyšla data o indexu nákupních manažerů, která značí sentiment ve výrobním sektoru. Výsledky dopadly vesměs dobře u nás, ve Švédsku nebo v Americe. Hůře na tom je Španělsko, Francie nebo Velká Británie. Například v České republice index vzrostl ze 40,8 na 41,4 bodu, přestože konsensus počítal s poklesem na 40,3 bodu. Souhrnný index v eurozóně naopak klesl ze 46,5 na 45,3 bodu. Německo se může dál chlubit poklesem míry nezaměstnanosti, v červenci o desetinu procentního bodu z 5,7 % na 5,6 %.

Australská centrální banka (RBA) ponechala sazby na stabilní úrovni, přestože trhy očekávaly navýšení o 25 bazických bodů. RBA úrokovou pauzu odůvodnila tím, že je potřeba vyčkat, jak se minulé navýšení sazeb propíše do ekonomiky. Další utahování ekonomiky na budoucích zasedání je samozřejmě ve hře. RBA zdůraznila, že inflace je stále vysoká, přestože už klesá. Australská centrální banka dále upravila svůj výhled ohledně poklesu inflace. Aktuální meziroční červencová cenová hladina na úrovni 6 % by mě klesnout k 3,25 % do konce roku 2024, v roce 2025 by se měla navrátit do cílového pásma v rozmezí 2 až 3 %.

Australský dolar v reakci na rozhodnutí RBA oslabil, jelikož trhy zvýšení sazeb, které neproběhlo, již zacenily. U měnového páru eura vůči dolaru jsme byli svědky posunu z 1,640 EURAUD nad 1,655 EURAUD. Australský dolar v podstatě smazal veškeré zisky nabrané od minulého pátku. Propad lze vidět i v porovnání s americkým dolarem – od pondělního maxima 0,674 AUDUSD přišlo oslabení o zhruba 2 % k hodnotě pod 0,661 AUDUSD.

Zítra nás čeká rozhodnutí ohledně výše sazeb ve Velké Británii a u nás. U ostrovního státu očekáváme další utažení ekonomiky, nyní se počítá s 25 bazickými body. Česká národní banka by měla sazby ponechat stabilní. U české centrální banky bude velmi důležitá rétorika, která může určit další směřování naší měny. Po výrazném oslabení nad úroveň 24 korun za euro, koruna koncem minulého a začátkem tohoto týdne lehce zpevňovala až pod hranici 23,90 EURCZK. Tuto korekci po výrazném korunovém oslabování přiživili i členové bankovní rady, než se odebrali do mediální karantény. Dá se očekávat, že Michlův projev bude zase jestřábí. Guvernér bude určitě chtít svojí rétorikou českou měnu dostat na silnější pozice a bojovat proti současným dlouhodobým tlakům, které oslabují korunu.

Dnešním dnem bude na trzích rezonovat rozhodnutí ratingové agentury Fitch o snížení hodnocení Spojených států z  nejvyššího investičního stupně „AAA“ o jeden level na „AA+“. Tento krok byl nečekaný a snesla se na něj ostrá kritika ekonomů i představitelů institucí americké hospodářské politiky. Dopad čekejme spíše v souvislosti s krátkodobým zhoršení sentimentu, například na akciích. U amerických dluhopisů  vidíme pokles výnosů delších splatností, o devizového trhu nečekáme výraznější reakci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0991 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0911 do 1,1027 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,92 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,76 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,86 až 24,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,61 do 21,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter