Autor Černé labutě: Trump není tak děsivý

Nejenže je velmi pravděpodobné, že se Donald Trump stane 45. prezidentem Spojených států, navíc není třeba se ho obávat. Trump není tak „děsivý“, jak ho Američané vidí, řekl televizi CNBC investiční praktik a akademik Nassim Taleb, který je autorem bestselleru Černá labuť.

„Trump je konec konců obchodník s realitami. Když zvolíte prodejce nemovitostí do prezidentského úřadu, tak bude chtít, aby po něm něco zbylo,“ dodal Taleb s tím, že realitní magnát pravděpodobně neudělá nic apokalyptického.

Zároveň CNBC řekl, že je proti systému dvou stran a nebude volit ani Donalda Trumpa, ani Hillary Clintonovou. Upozornil rovněž na to, že ať vyhraje kdokoli, nebude v tom až takový rozdíl, jak si lidé myslí.

Americký akademik a investiční poradce libanonského původu Taleb se proslavil knihou Černá labuť. Bestseller analyzuje fenomén „černých labutí“, tedy nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl například teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize.

Pokud Američané předají Trumpovi Oválnou pracovnu, pak miliardář a televizní hvězda zřejmě zmírní své chvástání. Jeho vítězství by také znamenalo svržení byrokratické elity. Trumpův úspěch v primárkách přitom pramenil z jeho schopnosti využít podporu nižší třídy, nechal tak Američany hlasovat proti byrokratům.

Pokud ve volbách uspěje Clintonová, nebude její vítězství působit rušivě na domácím trhu, ale v zámoří. Clintonová by zřejmě byla jakousi mezinárodní intervencionistkou.

Taleb řekl, že Trump by do zahraničního dění zřejmě zasahoval méně. Pokusil by chovat tak, jak většinově chtějí jeho voliči. Čistě hypoteticky, pokud by tedy cítil, že je jim je jedno co se děje třeba v Egyptě, nedělal by to, co jeho voliči nechtějí.

Newsletter