Banánový král Chiquita řekl ne Brazilcům. Před daněmi chce utéct do Irska

Americký distributor banánů Chiquita Brands International odmítl pondělní nabídku na převzetí od brazilského výrobce džusů Cutrale a investiční společnosti Safra Group, znějící na 610,5 milionu dolarů v hotovosti. Chiquita ve čtvrtek večer uvedla, že hodlá pokračovat v plánu spojení s irským ovocnářským podnikem Fyffes.

Na fúzi s Fyffes, která by vytvořila největšího dodavatele banánů na světě, se obě firmy dohodly letos v březnu. Návrh předpokládá spojení formou výměny akcií, která by ohodnotila Chiquitu na zhruba 526 milionů dolarů.

Chiquita označila nabídku Cutrale a Safra za „neadekvátní“ a uvedla, že s těmito firmami v této chvíli jednat nebude. Vedení firmy sdělilo, že akcionářům doporučí, aby přijali návrh fúze s Fyffes, který podle něj vede k vytvoření konkurenceschopnějšího podniku. Pokud by se tato transakce uskutečnila, ústředí firmy by se přesunulo z Charlotte v Severní Karolíny do irské metropole Dublinu. To je jeden z nejsilnějších faktorů promýšlené fúze. Chiquita by nemusela odvádět ze svých zahraničních aktivit vysokou americkou daň z firemních zisků.

Peníze se musí točit – korporace utíkají z USA

Cutrale a Safra Group vyjádřily nad krokem Chiquity „mimořádné zklamání“. Uvedly, že nyní budou zvažovat všechny možnosti.
Chiquita je předním světovým prodejcem a distributorem banánů a dalšího ovoce. Roční tržby firmy přesahují tři miliardy dolarů a podnik má zhruba 20 tisíc zaměstnanců.

Newsletter