Bank of America: Býk vs. medvěd na rozvojových trzích? 1:0

Bank of America Merrill Lynch končí pět let trvající medvědí postoj k Asii a k akciím rozvíjejících se trhů. Otáčí k postoji čistě býčímu. Index MSCI Emerging Markets shromáždil v tomto roce okolo šesti procent, avšak za posledních pět let klesl o více než 30 procent.

Banka nyní uvádí, že ocenění asijského trhu a rozvíjejících se trhů začíná vypadat atraktivně jak na bázi price-to-earnings, tak na bázi price-to-book a to nejen samo o sobě, ale i ve srovnání s globálním oceněním. Jak banka uvádí v poznámce: „Investoři by měli vylézt z bunkru a zpoza plotu a vytvořit dlouhodobější býčí závazky.“​

Rozvíjející se trhy rovněž získaly podporu z nedávného pohybu amerického dolaru, který pomohl tamním měnám být více konkurenceschopné, poznamenává banka. Obchod „váženého“ od inflace očištěného dolaru vzrostl od minim z poloviny roku 2011 o 33 procent s náznaky toho, že dolar může být stabilizující, poznamenává BofA.

Jak dobře znáte rozvíjící se trhy? Zkuste kvíz od Goldman Sachs

Dalším důvodem, proč BofA obrací kormidlo a doporučuje být „bullish“ jsou kapitálové výdaje. Ty klesly, což naznačuje vyšší marže výdělku. Marže by měly začít v Asii a na rozvíjejících se trzích stoupat, zejména ve srovnání s USA a Japonskem.

BofA také očekává podporu z reforem státních podniků (SOE) napříč rozvíjejícími se trhy, kde tvoří asi 50 procent tržní kapitalizace. I další analytici jsou, co se oživení výkonnosti na rozvíjejících se trzích týká, optimističtí. „Rozvíjející se trhy by v průběhu příštích měsíců mohly fungovat lépe než rozvinuté trhy. Zejména díky čínským vládním stimulům a nižšímu relativnímu ocenění,“ poznamenala společnost DBS Wealth Management v pondělní poznámce. „Záporné úrokové sazby na vyspělých trzích a utlumený dolar vrací zájem o takzvané „carry trades“. Ty zahrnují výpůjčky v měně s nízkou úrokovou mírou a investování do aktiv s vyšším výnosem, obvykle v jiné měně. Nutno dodat, že DBS neočekává býčí trh pro tento segment, jako pravděpodobnější očekává spíše širší rozsah. 

Kam investovat po čínském sešupu? Tip první: Vietnam

Newsletter