Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje směrem k 25,70 za euro.

Bank of England bije týden před hlasováním o brexitu na poplach

AKTUALIZOVÁNO – Bank of England zopakovala týden před hlasováním Britů o setrvání či odchodu z Evropské unie své varování k brexitu. Podle banky by opuštění unie poškodilo britskou ekonomiku. Brexit by také dál srazil libru. Centrální bankéři dnes ponechali hlavní úrokovou sazbu na 0,5 procenta.

Guvernér Bank of England Mark Carney již dříve brexit označil za největší domácí hrozbu pro britskou finanční stabilitu. Podle něj se nejistota ohledně hlasování již projevuje a zvyšuje šance ve scénáři brexitu. To by mohlo vést k podstatně nižšímu růstu a výrazně vyšší inflaci. „Hlasování opustit EU by mohlo mít zásadní vliv na výhled produkce a inflace,“ uvedl dnes měnový výbor.

V případě, že Británie bude v referendu hlasovat pro odchod z unie, může libra podle analytiků Goldman Sachs propadnout až o 11 procent na obchodně vážené bázi, která ukazuje hodnotu libry ke koši měn hlavních rozvinutých ekonomik.

Hlasování o setrvání Británie v unii se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Řada významných institucí, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), již varovala, že odchod z EU by mohl britské ekonomice způsobit značnou újmu.

Newsletter