Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

Bank of England navzdory tržním očekáváním zvýšila sazby

Klíčové body

  • Britská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 15 bazických bodů.
  • ECB do konce března ukončí program PEPP, ve druhém čtvrtletí bude ale dočasně navýšen program APP.
  • Index cen výrobců v česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 13,5 %.
Zdroj: Depositphotos

Týden plný měnověpolitických zasedání se blíží ke konci. Po středečním Fedu včera zasedala britská a evropská centrální banka. Zatímco ECB dle očekávání ponechala sazby beze změny, na ostrovech jsme byli svědky překvapení ve formě 15bodového zvýšení základní úrokové sazby. Koruna se držela na silných úrovních poblíž 25,30 EURCZK, hlavní měnový pár se posunul nad 1,1300 EURUSD. V příštích týdnech i tak vidíme rizika nakloněna ve prospěch silnějšího dolaru.

Středeční zasedání Fedu trhy i přes jisté obavy a očekávané prudké pohyby na dluhopisových, akciových i měnových trzích vstřebaly klidně. Akciové indexy po předchozích obavách znovu rostly, americké výnosy se obešly bez větší reakce a dolar mírně oslabil, aby se udržel v rámci konsolidační formace v blízkosti 1,1300 EURUSD, kde vyčkával na zasedání Evropské centrální banky.

Ta dle očekávání oznámila, že do konce března příštího roku ukončí pandemický program nákupů aktiv PEPP. Jako jistou kompenzaci za ukončení tohoto podpůrného programu bude ve druhém kvartále příštího roku dvojnásobně navýšen program APP, v rámci něhož budou nově nakupována aktiva v objemu 40 mld. EUR. Ve třetím čtvrtletí by pak měl být redukován na 30 mld. EUR měsíčně s následným návratem na aktuálních 20 mld. EUR.

V prohlášení také stálo, že akomodativní měnová politika je nadále potřebná pro dosažení inflace na dvouprocentním cíli ve střednědobém horizontu. Pro rok 2022 ECB nově očekává inflaci měřenou indexem HICP na úrovni 3,2 %, což je revize vzhůru o 150 bazických bodů oproti zářijové prognóze. Podle guvernérky Lagarde je momentálně vyšší inflace způsobena růstem cen energií a na střednědobém horizontu by se měl cenový růst vrátit pod cíl Evropské centrální banky. Více jsme o včerejším zasedání ECB psali zde.

Překvapením dne bylo zvýšení sazeb ze strany Bank of England, která namísto úrokové stability přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby o 15 bazických bodů. Ta se tak momentálně nachází na úrovni 0,25 %. Libra v reakci na toto rozhodnutí posílila a vůči dolaru se posunula na nejsilnější úrovně od začátku prosince. Pro zvýšení sazeb se vyjádřilo osm z devíti členů bankovní rady. Hlavním argumentem pro zvýšení byl signál s cílem zabránění ukotvení vyšších inflačních očekávání. V prohlášení BoE bylo také zmíněno, že existují předběžné důkazy, že šíření nové mutace omikron již začal mít dopad na britskou ekonomiku. Peněžní trhy pak očekávají další 15bodový nárůst sazeb v únoru a v průběhu celého roku 2022 pak čekají nárůst až o 88 bazických bodů.

V rámci regionu jsme sledovali pokračující růst domácího indexu cen výrobců, který v listopadu skončil na úrovni 13,5 %, což předčilo již tak vysoké očekávání na úrovni 13,3 %. Meziměsíčně tak index rostl tempem 1,2 % a nadále potvrzuje nepolevující cenové tlaky, které budou jistě reflektovány v razanci zvýšení úrokových sazeb ČNB v příštím týdnu. Mimo cenových tlaků byla koncem listopadu novou proměnnou mutace omikron, která však, zdá se, nebude tak hrozivá, jako se původně čekalo. Ta tedy na své intenzitě ubírá a při rozhodování o velikosti zvýšení sazeb bude mít pravděpodobně menší váhu, než by měla před pár týdny. To reflektuje i tržní konsenzus a kurz koruny, který se po výplachu k 25,80 EURCZK vrátil zpět k 25,30 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1323 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1288 do 1,1383 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,21 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,19 až 22,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter