Bank of Japan drží linii, sazby beze změny

Bank of Japan podle očekávání měnovou politiku nemění, Základní úrokovou sazbu dnes ponechala beze změny na nule až minus 0,10 procenta. Na rozdíl od americké centrální banky (Fed), která včera po třech měsících úroky zvýšila.

Banka dnes zároveň oznámila, že nadále hodlá uvolňovat peníze do ekonomiky prostřednictvím nákupů cenných papírů. Její cíl zůstává na 80 bilionech jenech ročně.

Japonská ekonomika se zotavuje díky levnému jenu, pomáhají rovněž další neočekávané události v souvislosti s nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Růst ekonomiky a inflace ale nadále zůstávají daleko od úrovní, která sliboval japonský premiér Šinzo Abe i Bank of Japan.

Centrální banka uvedla, že japonská ekonomika dle trendu pokračuje v mírném oživení. Ohledně dalšího vývoj hrubého domácího produktu jsou centrální bankéři opatrnými optimisty.

„Trend růstu inflace k dvěma procentům sice pokračuje, ale tempo zvyšování je prozatím pomalejší. Bank of Japan bude pokračovat v dalším měnovém uvolňování aby dosáhla svého cíle co nejdříve. Nemyslím si, že zvýšení úrokových sazeb Fedu bude mít okamžitou odezvu, ale musíme vývoj na trhu bedlivě sledovat. Pokud bude třeba ekonomiku více, tak nevylučuji prohloubení negativních úrokových sazeb,“ uvedl na tiskové konferenci guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda.

Japonská ekonomika rostla v závěru loňského roku díky zrychlení investičních výdajů o něco rychleji, než se původně odhadovalo. HDP třetí největší ekonomiky světa se ve 4. čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 1,2 procenta.

Newsletter