Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Bankéři ČNB nastoupí v oslabené sestavě. Co se děje?

Sazby na minimech a pokračování režimu devizových intervencí. Takový bude s největší pravděpodobností výsledek měnového zasedání bankovní rady České národní banky, kterého se ale, poměrně neobvykle, zúčastní jen čtyři ze sedmi členů rady.  „Omluvenku“ guvernérovi Jiřímu Rusnokovi totiž dali Václav Benda, Mojmír Hampl a Pavel Řežábek. Každopádně nízká účast členů na zasedání znamená, že pravděpodobně nejsou na programu žádná klíčová rozhodnutí. Což je ostatně v souladu s očekáváním finančních trhů, jakož i se skutečností, že se jedná o zasedání mezi dvěma inflačními zprávami, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Za nižší účastí členů bankovní rady bych nehledal žádný skrytý důvod, jde spíše jen o náhodu. Ačkoliv je pravda, že takto velká neúčast není úplně běžná (pouze čtyři členové bankovní rady byli přítomni také na jednom měnověpolitickém zasedání v letech 1998, 1999 a 2000). Častěji se stává, že chybí jeden až dva členové bankovní rady,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Skutečnost, že se měnověpolitického zasedání ČNB nezúčastní jeden člen bankovní rady, se stává poměrně často, dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Oproti tomu absence rovnou tří členů je výjimečná a nevzpomínám si, kdy k tak vysoké neúčasti naposledy došlo a zdali vůbec někdy v historii došlo. V každém případě může být tak vysoká neúčast na nadcházejícím zasedání dílem náhody, ale i načasováním na den po státním svátku,“ poznamenal. Kromě guvernéra Rusnoka budou přítomni Vladimír Tomšík, Tomáš Nidetzký a Lubomír Lízal.

JPMorgan vsadila na sílu koruny a zajištění forwardy. Názor Roklenu?

Podle ekonoma ING Jakuba Seidlera není menší účast členů rady neobvyklá. „Někdy se to stává a v totmo případě bych za tím nehledal nic víc, než jen shodu okolností… trochu to tak naznačuje, že se na čtvrtečním jednání velké změny v nastavení měnové politiky dít nebudou,“ naznačil.

Situace, kdy se měnověpolitického jednání účastní pouze čtyři centrální bankéři, sice není obvyklá, ale naprosto nic zvláštního neznamená. Jako většina pracujících i někteří centrální bankéři zřejmě využili středečního svátku k prodloužení víkendu či jim například pracovní povinnosti v zahraničí znemožňují se jednání zúčastnit, dodal hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Také podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské to není v případě účasti na jednání úplně obvyklá situace. Občas není snadné sladit kalendáře. Příští rok bude docházka členů bankovní rady jistě poctivější. Taková zpráva by totiž při blížícím se termínu opuštění režimu kurzového závazku mohla vyvolat velkou odezvu na trhu. „Pro trh je to jasné hození ručníku do ringu – od tohoto zasedání nic zásadního nečekejte. Přitom poslední týdny měla ČNB napilno, když opět musela v nemalém objemu nakupovat eura, aby ubránila závazek 27 korun za euro. Důležité ale je, že zasedání povede guvernér, který má na trhu hlavní slovo. Z jeho úst může znovu zaznít silný závazek bránit hladinu 27 CZKEUR za každou cenu,“ podotkla Horská.

Ze zákona o ČNB: Bankovní rada je usnášeníschopná, je-li přítomen guvernér, nebo jím pověřený předsedající viceguvernér a alespoň další tři její členové. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedajícího.

 

„Otázku, zda bankovní rada ČNB začala přikládat měnovým zasedáním menší význam než dřív, si kladu taky. Neúčast tří členů může být vyvolána mimořádnými okolnostmi, ty by ale měly být na následné tiskové konferenci zdůvodněny,“ konstatoval Sobíšek. Každopádně nízká účast členů na zasedání také podle něj znamená, že pravděpodobně nejsou na programu žádná klíčová rozhodnutí.

ČNB je nyní podle Polanského v situaci, kdy vyčkává na další ekonomický vývoj v eurozóně a v ČR. Ten bude klíčový pro načasování a způsob ukončení kurzového závazku.

Rusnok: Rozpočet je pozoruhodný. Režim intervencí delší?

Newsletter