Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

Bankovní panika se přesunula do Evropy. Trpěla i koruna

Klíčové body

  • Rozbuškou nové paniky se stala banka Credit Suisse.
  • ECB musí vyhodnotit riziko narušení finanční stability.
  • Očekáváme, že Rada guvernérů zvýší sazby o 50 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Bankovní panika se včera přesunula do Evropy, kde se pozornost zaměřila na švýcarskou banku Credit Suisse. Vedle spillover efektu, který odstartovala Silicon Valley Bank, se na akcii podepsalo odmítnutí největšího akcionáře – Saudi National Bank. Ten bance nehodlá poskytnout další kapitál, primárně z regulatorních důvodů. Investoři tak z banky začali utíkat.

Stejně jako Fed, i ECB disponuje nástroji, které může použít, pokud by došlo k likviditní krizi. Primárně jde o půjčky TLTRO, přičemž v případě potřeby lze z titulu věřitele poslední instance udělat to samé, co udělal Fed. Mohlo by jít o novou formu cílené likviditní injekce zajištěné kolaterálem, pravděpodobně ale neoceněným hodnotou par, jelikož by to bylo v rozporu s risk managementem centrální banky. Klíčové je, že by šlo o cílené, nikoliv plošné nástroje, např. v podobě „nového“ QE. K němu podle nás banka nemá důvod.

Včerejší reakce trhů na Credit Suisse byla velmi citlivá. Tomu se však nemůžeme s ohledem na dění posledních dní divit. Evropské i americké výnosy výrazně klesly, k čemuž, jak předpokládáme, opět přispělo vynucené uzavírání short pozic. Americký dvouletý výnos za poslední dva dny klesl dokonce o více než 80 bodů, což jsou nejvyšší hodnoty od 80. let. Euro proti dolaru oslabilo, stejně tak i měny regionu. Koruna se dostala až nad hranici 24,00 za euro a nad 22,70 za dolar.

ECB bude mít na dnešním zasedání dost práce. Doposud bojovala především s inflací. Aktuální panika na evropských trzích, zejména bankovních, však posiluje riziko narušení finanční stability. Pokud by centrální banka uznala, že problémy Credit Suisse mají potenciální přesah do dalších bank, musela by tomu přizpůsobit nejen své březnové rozhodnutí, ale i další postup, dokud se situace neuklidní.

Ve středu ráno zveřejnila agentura Reuters citaci neoficiálních zdrojů z ECB. Ty tvrdily, že Rada guvernérů navýší úroky o 50 bodů. Spolu s tím představí novou prognózu, která by měla ukázat potřebu dalšího zvyšování sazeb, zejména s ohledem na vyšší výhled jádrové inflace. Celková inflace by měla dle aktualizovaného dokumentu setrvat v roce 2024 i 2025 nad inflačním cílem.

Trh ještě včera ráno zaceňoval zvýšení sazeb ECB na dnešním zasedání o 50 bodů. Po nervozitě kolem Credit Suisse jsme však viděli další bleskové přecenění. Výnosy německých dluhopisů na krátkém konci křivky (1-3 roky) klesaly v jednu chvíli o více než 30 bodů, ty delší pak o více než 20 bodů. Trh rázem srazil výhled březnového hiku na méně než 30 bodů.

Náhled do aktuálně stále probíhajícího zasedání ECB by byl nepochybně zajímavý. Pokud bylo únorové rozhodnutí Rady guvernérů výsledkem kompromisu, dnešek nebude jiný. Problémem zůstává cenová stabilita, u té finanční lze z dosavadního vývoje těžko něco zásadního usuzovat s ohledem na plošnost potenciálních problémů. Umírněný tábor guvernérů bude argumentovat prevencí a zpožděním propisu předchozího navyšování sazeb. Čeká nás zřejmě kombinace zvýšení úroků a mírnější rétoriky stavějící na situaci bankovního sektoru. V základním scénáři předpokládáme, že ECB sazby navýší o 50 bodů. Nejvíce pozornosti bude věnováno doprovodnému komentáři ve spojení s aktualizovanou prognózou. Další navýšení sazeb budou možná, pokud se bankovní situace stabilizuje, a nedojde tak k výraznému narušení finanční stability. Očekáváme také, že ECB potvrdí připravenost zasáhnout dodávkami likvidity, bude-li to potřeba.

U Credit Suisse by mělo situaci uklidnit včerejší společné vyjádření švýcarské centrální banky a regulátora FINMA. V něm stojí, že banka splňuje, co má, přičemž bylo-li by to potřeba, dostane se jí dodatečné dodávky likvidity. Credit Suisse nakonec o likviditu preventivně požádala, a to i přesto, že ukazatele její kapitálové (CET1) a likviditní (LCR) přiměřenosti přesahují požadované minimum. Její portfolio s ohledem na duraci a objem bezrizikových a likvidních aktiv není významné. Navíc je plně zajištěné proti úrokovému riziku (psali jsme zde).

Zásadní teď bude rozhodnutí a komentář ECB. Banka by měla vyslat jasný signál, aby nervozitu trhů usadila. Pokud se tak nestane, rizikem bude pokračující pokles výnosů, slabší euro a s ním i měny regionu, včetně koruny. Ranní obchodování zatím opatrně naznačuje variantu uklidnění.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0607 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0475 do 1,0684 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,04 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,84 až 24,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,51 do 22,94 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter