Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké o něco slaběji. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Bankovní sektor pokračuje: Wells Fargo hlásí mírný pokles zisků

(Aktualizováno 15:01) Největší americký poskytovatel úvěrů Wells Fargo je v pořadí druhou bankou reportující výsledky za první čtvrtletí roku 2015. Stejně jako JP Morgan i tato banka předčila všechna očekávání, meziročně si však mírně pohoršila.

Tržby banky dosáhly během prvních třech měsíců 21,28 miliardy dolarů, což je s loňskými 20,63 miliardami dolarů nárůst o 3,2 %. Očekávání byla nastavena na 21,24 miliardy dolarů.

Čistý zisk dosáhl ve výsledku 5,8 miliardy dolarů, což je oproti loňským 5,89 miliardám zhoršení o 1,5 %. Zisk na akcii pak dosáhl 1,04 dolarů, při očekávání na 98 centech. Meziročně jde však o mírné zhoršení. V 1Q 2015 se zisk na akcii zastavil na 1,05 dolarech.

V přechozích letech si Wells Fargo dokázala udržet rostoucí meziroční zisky po dobu 18 po sobě jdoucích čtvrtletí. Zhoršení během 1Q 2015 je pak přisuzováno především trvajícímu tlaku na úvěrové marže.

Banka i nadále zůstává největším poskytovatelem úvěrů ve Spojených státech. Za první čtvrtletí 2015 vzrostl objem půjček meziročně o 4 % až na 861,32 miliardy dolarů. Největší podíl na tomto čísle pak mají především komerční úvěry a úvěry do průmyslových oblastí. I přes tento růst, však banka hlásí pokles ziskovosti půjček. Úvěrová marže se snížila z 3,04 % na konci roku 2014 až na 2,95 %.

Tento trend potvrzuje i Dick Bove, viceprezident oddělení akciového výzkumu v Rafferty Capital Markets. „Každá společnost, která má co do činění s poskytováním úvěrů, ať už jde o hypotéky či jiné půjčky, si v této oblasti letos nepovede nijak výrazně dobře,“ řekl pro server CNBC. Dle něj není na vině nedostatečná poptávka, nýbrž pouze a jen vládní regulace, která banky odrazuje od intenzivnějšího úvěrování.

Akcie společnosti na zveřejněné výsledky reagovaly v premarketu poklesem o 0,9 %. Za posledních 12 měsíců si však připsaly téměř 14 %.

Wells Fargo: Ne jedno, ale dvoje zvýšení sazeb

Wells Fargo vyrostla do světové jedničky. Nadto ji miluje regulátor

Newsletter