Banky domácí i zahraniční: Nakupujte korunu, sázejte na vyšší sazby!

Co se dělo na koruně? Během uplynulých pěti dní, konkrétně v úterý, došlo na její zpevnění na dosavadní nejsilnější hodnotu od konce kurzového závazku ČNB. Následně sice přišlo oslabení, ale i tak se víra v silnější českou měnu rozhodně nevytrácí. Jaké jsou sázky a kdo sází?

Pondělí koruna zahajovala kolem 26,50 za euro. Poté došlo na posílení, které ji dostalo až téměř k 26,35 EURCZK, tedy k dosud nejsilnější hodnotě od konce závazku ČNB. Následné oslabení až nad 26,70 za euro vydrželo jen chvíli. Aktuálně se česká měna obchoduje zpět na 26,52 EURCZK.

Proč koruna oslabila až nad 26,70 za euro? Podle hlavního ekonoma banky ING Jakuba Seidlera sehrálo roli několik faktorů.

Prvním z nich bylo vybírání zisků. Investoři, kteří vsadili na silnější korunu – odhaduje se, že před koncem intervencí bylo na tento scénář vsazeno zhruba 65 miliard euro – se konečně dočkali tolik kýženého pohybu, který pak následně využili k vybírání zisků. Jakmile se rozhodli korunu prodat, neměli však dostatek protistran, které by ji nakupovaly. Výsledkem byly hodnoty nad 26,70 za euro.

Do hry ale vstoupily další fundamenty jako například fakt, že začíná dividendová sezóna, kdy budou české společnosti směřovat své dividendy nejen k domácím akcionářům, ale především k zahraničním. V neposlední řadě pak hrají roli i domácí importéři. Ti podpořeni výborným stavem maloobchodu (v dubnu bez započtení motorových vozidel meziročně +7,8 %) a levnou korunou, ji začínají prodávat, aby za získané zahraniční měny mohli nakupovat zahraniční zboží poté dovozené do České republiky.

Koruna „opčními“ brýlemi: Ta pravá akce teprve přijde

Když úřaduje ČNB

I přes tyto faktory jsme svědky postupného umazávání předešlých ztrát. To je dílem nejen toho, že se česká ekonomika nachází v opravdu dobré kondici, což potvrzuje například poslední statistika z průmyslu, přebytku zahraničního obchodu, výše zmiňovaného retailu, míry nezaměstnanosti i samotné výše HDP, ale rovněž i vidina vyšších úrokových sazeb.

Kompas podnikatele: Co je teď potřeba vědět o české ekonomice?

Na toto téma se jako poslední zaměřil Marek Mora, člen bankovní rady ČNB. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny naznačil možné navyšování sazeb již během druhé poloviny letošního roku.

„Jak už jsme dříve naznačili, pozvolna navyšovat úrokové sazby začneme pravděpodobně během druhé poloviny letošního roku,“ přepisuje agentura Bloomberg Morova slova. „Dosud jsme byli svědky pouze mírného zpevnění koruny. Pokud tato situace potrvá, nebude nám to nikterak vadit, jelikož to v podstatě prodlouží kurzový závazek. Na druhou stranu budeme poté nuceni použít úrokové sazby. Zvyšování bude pomalé a postupné, abychom mohli sledovat následnou reakci,“ dodal centrální bankéř.

Co se týče Morova osobního názoru, nepřiklání se k přehnanému zvyšování sazeb, které by mohlo vést k výraznému posílení kurzu koruny a k náhlému a silnému utažení měnové politiky.

Sázíme na korunu a na vyšší sazby

Jaký vývoj koruny očekávat? Základní ekonomické fundamenty hrají ve prospěch dalšího posílení. Pravdou však je, že v souvislosti s tím by mohlo dojít na obdobný scénář jako tento týden, kdy výrazný posun směrem k silnějším hodnotám přinesl vybírání zisků především ze strany zahraničních spekulantů.

Co se týče prognózy dalšího vývoje, podle agentury Bloomberg by měl medián kurzu koruny během 2. kvartálu 2017 dosahovat 26,50 za euro. Ve třetím čtvrtletí by se měl posunout na 26,30 EURCZK, ve čtvrtém pak na 26,20 EURCZK. V prvním kvartále 2018 už bychom se měli dočkat dosažení hranice 26,00 za euro.

Na mnohem razantnější zpevnění sází banka Morgan Stanley. Podle jejího analytického týmu je koruna silně podhodnocená, především ve srovnání s ostatními měnami evropského regionu, do čehož vstupuje i fakt nevýrazného posílení po ukončení kurzového závazku ČNB. Proto banka doporučuje sázku na další posílení, a to z hranice 26,55 za euro až na 26,00 EURCZK.

„Makroekonomické fundamenty jsou silné, včetně narůstajícího přebytku běžného účtu,“ přepisuje Bloomberg slova analytiků. „Do toho navíc vstupuje i nízká nezaměstnanost, rychlejší než očekávané tempo růstu hrubého domácího produktu a náznaky ČNB ohledně blížícího se zvýšení úrokových sazeb.“

Na téma vyšších sazeb vydala své doporučení i Komerční banka. Konkrétně se jedná o nákup desetiletého CZK úrokového swapu s cílem posunu o 40 bazických bodů na 1,62 % během šesti až devíti měsíců. Aktuálně se instrument obchoduje na 1,23 %.

První navýšení sazeb očekává Komerční banka v posledním čtvrtletí 2017. V roce 2018 by pak mělo dojít na další čtyři kola s tím, jak se inflace bude i nadále držet nad 2% inflačním cílem ČNB. Ve hře je ale i první úrokový „hike“ letos v srpnu, pokud koruna zůstane výrazně slabší oproti hodnotě 26,00 za euro.

Co se týče korelace s eurovou swapovou křivkou, která byla s intervenčním exitem oslabena, měla by během příštích měsíců opět zesílit společně s výnosy německých dluhopisů. Eurové swapy by pak měly rovněž vzrůst, a to v sentimentu s utahováním měnové politiky ze strany Fedu a ECB. Stejně tak by měla sehrát roli i rychleji rostoucí inflace, než je očekáváno.

Co naznačují korunové forwardy?

Aktuální dění na EURCZK forwardech naznačuje blízké ovšem pouze mírné posílení. Tříměsíční instrument se navrátil zpět k hodnotám ze začátku ledna 2017. Během tří měsíců by tak dle očekávání trhu mělo dojít na posílení kurzu koruny, a to o necelých 2,7 haléřů, tedy vzhledem k současnému kurzu na 26,495 za euro.

Z hlediska denních nákladů vychází nejdráže držení dvoutýdenních forwardů a především těch 9měsíčíních, což je dáno očekáváním ohledně vyšších úrokových sazeb, a tedy silnější koruny.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter