Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Banky se třesou. Motor růstu nebezpečně zpomaluje

Americká i evropská ekonomika stojí na prahu třetí výsledkové sezóny tohoto roku. Očekávání jsou vzhledem k vývoji posledních měsíců v naprosté většině negativní. Pesimismus se nevyhnul ani bankovnímu sektoru, který bude pravděpodobně zasažen nejvíce.

Kromě mizerného výhledu mají banky ještě další vrásku na čele. Do problému se totiž dostává i jejich dosavadní „dojná kráva“, kterou tradičně bývá oddělení obchodování s měnami, komoditami a s instrumenty s fixním příjmem, tzv. FICC byznys. Jako první na tento fakt poukázal Huw Van Steenis, šéf researche evropského bankovního sektoru v bance Morgan Stanley.

On a jeho tým ve své poslední analýze odhadují v případě evropských bank propad tržeb pocházejících z oddělení FICC meziročně o zhruba 10 až 25 %. Hlavním viníkem poklesu je dle analytiků silně negativní volatilita na dluhových trzích.

Pokud by se tento pád týkal pouze jednoho čtvrtletí, banky by se s ním pravděpodobně dokázaly bez problémů vypořádat. Avšak tým Morgan Stanley varuje před dlouhodobým trendem. Ten by už problém znamenat mohl. Analytici tak očekávají, že z původních maxim na 157 miliardách dolarů z roku 2009 mohlo oddělení FICC přinést „pouhých“ 87 miliardy, a to už v roce 2017 (viz graf č.1). Největším propadákem by měly být obchody s dluhopisy a úvěrovými deriváty.

V případě dluhopisů, konkrétně těch firemních, se ceny poměrně výrazně propadly. Spready se naopak zvýšily, jelikož čím dál tím více investorů se obává, že firmy nebudou schopny splácet své dluhy vzhledem ke zpomalující globální ekonomice, čínské situaci a nejistému navýšení amerických sazeb.

Obchodníci s dluhy se tak snaží co nejrychleji z trhu utéct. Výzkum pracovní společnosti Options Group totiž ukázal, že 43 % ze všech dotázaných obchodníků s dluhovými instrumenty by okamžitě změnilo zaměření své činnosti. Respondenti byli vybráni z vyšších jak viceprezidentských pozic napříč americkým bankovním sektorem.

Z celkového hlediska na evropský bankovní trh je výhled značně odrazující. Dle Morgan Stanley by totiž jediná Barclays měla za třetí čtvrtletí dosáhnout meziročního zhodnocení tradingové činnosti, a to o velikosti 4 %. Ostatní bankovní domy se naopak budou muset poprat se ztrátou (viz graf č.2).

 

Newsletter