Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Banky z natažené ruky ECB zatím berou opatrně

(Rozšířeno 13:12) Evropská centrální banka poprvé směrem k bankám natáhla otevřenou ruku s dodávkou čtyřleté likvidity, která je klíčovou součástí nových opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace.

Objednávky v rámci programu, známého jako TLTRO, byl o poznání chladnější proti odhadům. Banky čerpaly 82,6 miliardy eur. Odhady sahaly od 100 miliard po 300 miliard eur s mediánem na úrovni 150 miliard eur. Půjčit si bylo možné až 400 miliard eur.

„Pro trh to může být zklamáním,“ řekl k výsledkům prvního kola programu ekonom Johannes Mayr ze společnosti BayernLB.

ECB uvedla, že půjčku z programu, který nafoukne bilanci centrální baky od dvou směrem ke třem bilionům eur, bralo celkem 255 bank. Účast v programu potvrdila bez využité částky Societe Generale, španělská Bankia si půjčila 2,7 miliardy eur, Banco Popular Espanol 2,85 mld. eur, čtveřice největších španělských bank dohromady 5,4 miliardy eur.

ECB chce program nechat otevřený do roku 2016. Další nejbližší kolo tendru se uskuteční v prosinci. ECB poskytuje zdroje pod podmínkou, že je banky půjčí podnikům, tedy že budou využity na skutečné úvěry. Doufá, že tak pomůže eurozóně v boji proti slábnoucímu hospodářskému růstu a vysoké nezaměstnanosti.

Předchozí nabídky levných úvěrů ECB poskytování půjček podnikům příliš nepodpořily. Nebyly podmíněny tak, jako nový program a banky velkou část zdrojů využily na nákup vládních dluhopisů a z výnosů z těchto transakcí si pak vylepšily bilance.

Mnohé banky se do nového programu nezapojily. Důvodem jsou, stejně jako tomu bylo u prvních kol předchozích programů dodávek dlouhodobé likvidity, obavy o vyvolání pochyb o jejich finančních zdraví. 

Newsletter