Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Béžová kniha Fedu: Optimismus, i kvůli Trumpovi ale menší

AKTUALIZOVÁNO – Ekonomika Spojených států od ledna do poloviny února mírně rostla, ačkoliv firmy byly méně optimistické. Reagovaly tak na nejistotu ohledně fiskální politiky administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Uvedla to pravidelná situační zpráva o vývoji ekonomiky zvaná Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed). Trump se úřadu ujal 20. ledna.

Podniky zůstaly ohledně krátkodobého výhledu všeobecně optimistické, ale v poněkud menší míře než podle předešlé zprávy. Trh práce zůstal napjatý, když některé distrikty hlásí nedostatek pracovních sil. Řada z nich rovněž uvedla, že nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců tlačil nahoru mzdy, píše se v Béžové knize.

Fed loni v prosinci podruhé za dva roky zvýšil úrokové sazby. Nyní se očekává, že utahování měnové politiky letos zrychlí. A to i vzhledem k nízké míře nezaměstnanosti, které je nyní na úrovni 4,8 procenta a rostoucí inflaci. Spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta, zaznamenaly tak nejprudší nárůst za téměř čtyři roky.

Včera dva zástupci Fedu naznačili, že zvýšení úroků by mohlo přijít již na příštím zasedání Fedu, které se koná 14. a 15. března. Z údajů CME Group vyplývá, že investoři vidí 60procentní šanci na zvýšení sazeb na tomto zasedání. Fed začátkem února podle očekávání ponechal základní úrok v pásmu 0,50 až 0,75 procenta, kam jej zvýšil v prosinci.

Centrální bankéři čekají na detaily Trumpova ekonomického plánu, jenž má zahrnovat možnou hraniční daň na dovoz do Spojených států. A to vzhledem k tomu, jak by tato politika mohla ovlivnit další výhled.

Béžovou knihu zpracoval newyorský Fed na základě informací, které získal před 17. únorem.

Newsletter