Bill Gross: Trhy jsou kasino a tohle dobře neskončí

Centrální bankéři proměnili investování ve hru v kasinu s velmi nepříjemným výsledkem, napsal guru investic do dluhopisů Bill Gross ve svém posledním dopise investorům. Vystupňoval tak svou kritiku vůči institucím jako americká centrální banka (Fed), Evropská centrální banka (ECB) a Bank of Japan a obvinil je z toho, že biliony v době záporných sazeb jsou pro investory nepříjemnou volbou, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Gross tím chtěl přirovnat situaci ke karetní hře Black Jack. Podle něj centrální bankéři nemohou zdvojnásobit sázky, aniž by na světových finančních trzích riskovali „černou“ nebo možná jen „šedou labuť“.

Bill Gross: Kapitalismus nefunguje s nulovou úrokovou sazbou

„Investoři v jednom konkrétním momentu, podezíraví a opravdu unavení z přijímání záporné nebo téměř nulové návratnosti svých peněz, můžou v krajním případě opustit standardní finanční systém, kvůli vyšší návratnosti nebo ještě lépe, kvůli méně rizikovým alternativám,“ dodal Gross.

Mezi těmito potenciálními možnostmi je například zlato, které je v posledních měsících Grossovou oblíbenou volbou. Nebo také digitální měny jako je bitcoin. Gross otevřeně svoji volbu neobhajuje. Říká ale, že je to možnost volby investorů, kteří spolu s centrálními bankéři zváží potlačování finančních podmínek.

 

Newsletter