Bitcoin dál roste. Nikdo nechce propásnout historický okamžik

Klíčové body

  • Bitcoin vystřelil v reakci na konečné změny v prohlášení o ETF.
  • Centrální banky poptávají zlato, korekce nemusí trvat dlouho.
  • Koruna posílila na hranici 24,50 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Klidné svátky na největší kryptoměně světa a jeho krátká stagnace netrvaly dlouho. V reakci na pokračující spekulace o možném schválení bitcoinové ETF (burzovně obchodovaný fond) ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) si připsal přes 6 % a obchoduje se na nejvyšších pozicích od dubna 2022. Schvalovací dvoufázový proces ETF je velkou událostí a dalším krokem pro kryptoměny. Akciové indexy také zaznamenaly růst, zlato reagovalo opačně. Druhý svátek vánoční jeho cena vzrostla a uzavřela denní svíce na 2080 dolarů za unci. Pohyb byl podpořen rostoucím přesvědčením investorů, že americká centrální banka ukončila zvyšování úrokových sazeb a slabším dolarem. 

Deset žadatelů o spotový bitcoinový fond podalo své konečné registrační prohlášení u Komise pro cenné papíry. Upravené záznamy odhalují zuřivou poplatkovou válku mezi emitenty spotových ETF. Nejvyšší poplatky účtuje Grayscale ve výši 1,5 %. Největší správce aktiv na světě BlackRock si chce účtovat 0,2 % za prvních 12 měsíců a do 5 miliard, následně zvýší poplatek na 0,3 %

Proces schválení se skládá z dvou kroků. Nejprve musí SEC schválit dva formuláře: 19b-4 a po nich S-1. Jakmile budou splněny tyto podmínky, může se začít s aktivem obchodovat. Žádosti fondů čekají na schválení tento týden. Konečné změny formulářů S-1 připadají na středu a ke konci týdne by mohlo být rozhodnuto, což by mohlo vést ke spuštění ETF. Pokud opravdu dojde na schválení fondů, rizikem zůstane další potenciální růst, avšak s častějšími výběry zisků. Dosavadní pohyb ceny je nepochybně spjat i s FOMO efektem neboli „fear of missing out“.

Spotová cena zlata včera klesla o necelé procento na 2025 dolarů za trojskou unci. Situace na trzích zvedla zisky drahého kovu od dosažení sedmiměsíčního minima na začátku října o něco málo přes 15 procent na nejvyšší historicky uzavřenou denní svíci. Vzestup zlata byl podpořen padajícím dolarem, který ve vyjádření v dolarovém indexu v listopadu klesl o více než 3 procenta. To znamená, že nákup drahého kovu je levnější pro investory, kteří drží jiné měny.

Obavy z války mezi Izraelem a Hamásem dle mnohých komoditních stratégů také přispěly k růstu ceny zlata, které je považováno za bezpečný přístav. Dalším motorem růstu je výhled amerických sazeb. Od doby covidu se k nejvyšší hranici zlato přiblížilo dvakrát. Pro tzv. Gold Bugy je momentální trend požehnáním a jistě doufají v přísloví „do třetice všeho dobrého“ a s tím i v proražení a akumulace okolo zóny 2100 dolarů.

Vrchol byl stanoven při pandemii, kdy investoři v panice hledali bezpečný přístav, kam uložit své prostředky. Nevylučujeme, že by vrchol nemohl být překonán, přičemž cena by se mohla ustálit kolem historického maxima. Centrální banky také tlačí poptávku po zlatě. Podle World Gold Council loni nakoupily rekordních 1136 tun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2023 šlo o 800 tun v čele s Čínou, Polskem a Tureckem.

Z dat byl včera zveřejněn listopadový zahraniční obchod, který překvapil přebytkem 30,8 miliardy korun. Přebytek táhl automobilový průmysl, který vyřizuje resty z uplynulých období. Koruna v pondělí zpevnila s ostatními měnami regionu. Ke konci new yorské session se dostala k hranici 24,50 EURCZK. Z našeho pohledu vidíme korunu na začátku roku více pesimisticky vinou slabší ekonomiky a predikci snižování sazeb. Výhledově by měla koruna oslabit i dle ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0950 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0891 do 1,0999 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,24 do 22,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter