Bitcoin jako součást pokladny s EET? Jde to!

Myslíte, že bitcoin může být součástí platebního systému, plně připraveného pro elektronickou evidenci tržeb (EET)? Jde to. Jak by to celé mohlo fungovat lze vyzkoušet na první bitcoinové pokladně připravené pro elektronickou evidenci tržeb – LILKA. Jedná se o pokladní systém s EET pro každý tablet, chytrý telefon, nebo jakýkoliv počítač, napsal server btctip.cz.

LILKA eviduje položky při prodeji a poskytuje kompletní přehledy tržeb a pokladních operací pro účetní a skladové systémy. Modul přijímání plateb bitcoiny umožňuje přímou konverzi platby bitcoinem do národní měny obchodníka a odeslání na bankovní účet obchodníka, nebo do jeho bitcoinové peněženky.

LILKA také umožňuje nasazení pokladního systému do samostatné pokladní jednotky, a to bez dodatečných investic. Pokud není její součástí tiskárna pro tisk účtenek, bude ji samozřejmě nutné pořídit, jakmile bude nasazena EET do ostrého provozu. LILKA je na elektronickou evidenci tržeb plně připravena a již nyní si ji můžete vyzkoušet v testovacím režimu.

 

 

Platby bitcoinem jsou umožněny díky integraci platební brány Bitcoinpay API do LILKY. Díky tomu může bitcoin akceptovat každý obchodník, který si tento pokladní systém pořídí. Dá se očekávat, že poptávka po pokladních systémech bude v následujících měsících a letech vzrůstat, stejně jako počet obchodníků, pro které bude akceptace bitcoinu běžnou formou úhrady.

Elektronická evidence tržeb by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Jakmile bude dořešena aktuálně vyhrocená válka o velikost bloků a najde se optimální řešení, bude bitcoinová síť schopna zvládnout větší objem transakcí. To by ji v budoucnu mohlo umožnit přiblížit se podobnému objemu transakcí, které dokáže za vteřinu zpracovat Visa a Mastercard. Otázkou je, zda to lze vůbec srovnávat, protože bitcoinová směnárna nebo platební procesor při správném nastavení také dokáží za vteřinu zpracovat i několik tisíc operací.

Pokud ale budeme brát přenos platby bitcoinem jako výměnu peněz mezi dvěma entitami a srovnáme tento proces s bankami, kde i tuzemský převod trvá běžně jeden den, je bitcoin už nyní tím nejrychlejším clearingovým nástrojem na světě, kdy transakce zabere s první konfirmací zhruba deset minut.

Newsletter