Bitcoin osvobozen od daně. Nová příležitost?

Podle čtvrtečního rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie mohou být virtuální měny v regionu měněny bez daňové povinnosti. Soud tedy rozhodl o tom, že s bitcoinem a případně dalšími alternativními měnami může být zacházeno stejným způsobem, jako s „tradičními“ penězi.

Rozhodnutí přichází po sporu u švédského soudu, kdy jistý David Hedqvist požádal o povolení k provozování on-line směnárny na bitcoiny. Švédská daňová komise Hedqvistovi původně potvrdila, že bitcoin je od DPH osvobozen, švédský daňový úřad se však proti tomuto rozhodnutí odvolal.

FinTech Daily: Známá dvojčata přicházejí s bitcoin směnárnou

Rozhodnutí tak dláždí cestu potenciálně levnějším transakcím v rámci EU a pro stále rozvíjející se odvětví je v podstatě požehnáním. Jonathan Rogers, spolupracovník pro oblast finančních služeb regulační skupiny v mezinárodní advokátní kanceláři Taylor Wessing toto rozhodnutí vnímá jako příležitost pro nově vznikající formy finančních služeb. „V debatě o tom, jak virtuální měny regulovat, se nyní může objevit větší srozumitelnost, což povede jednak ke zvýšení důvěryhodnosti obecně a také k zvýšení důvěry spotřebitelů, naopak také k tomu, že bude v systému finančních služeb čelit větší kritice.“ Cena bitcoinu po zveřejnění rozsudku mírně vzrostla, kolem 3 procent.

V září americká Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oznámila, že by bitcoin v Americe mohl být kvalifikován jako komodita. Zařadil by se tak po bok zlatu nebo ropě. Oznámení přišlo poté, co regulátoři přikázali Coinflipu, obchodní platformě na obce s bitcoinem, a jejímu generálnímu řediteli Francisco Riordanimu, aby ukončil obchodování kvůli tomu, že není registrovaná a není v souladu s předpisy. Zároveň na firmu také podali trestní oznámení.

Newsletter