Bitcoin, Wall Street a finanční inženýři

Svět alternativních financí se neustále rozšiřuje. Vše začalo s nástupem kryptoměn a pokračovalo expanzí fintech společností využívajících ty nejmodernější technologie. Právě alternativní měny a jejich technologie fungování, tzv. blockchain, si na svou stranu neustále získávají nové a nové příznivce.

Mezi ně patří o Tim Schlaefer, finanční inženýr dříve působící v americké investiční bance Goldman Sachs. Začátkem tohoto roku opustil svou pozici ředitele segmentu úvěrového modelování, aby si poté založil vlastní firmu zaměřenou na obchodování s deriváty navázaných právě na bitcoin. Crypto Facilities, jak se jeho společnost jmenuje, provádí transakce především s bitcoinovými forwardy, ale vytváří i další formy specificky zaměřených derivátů.

„Jde o naprosto neprobádanou oblast,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC Schlaefer. „Je to vzrušující příležitost být součástí nové technologické oblasti, která má tak obrovský potenciál.“

A nebyl to pouze Schlaefer, kdo opustil své předchozí velice dobře placené místo, aby rozjel vlastní byznys. „Spousta lidí chce být součástí bitcoinového prostoru, který si za polední dobu získal tolik pozornosti a peněz, že ho opravdu nelze ignorovat,“ míní Jaron Lukasiewicz, zakladatel newyorské bitcoinové burzy Coinsetter. I on se před třemi lety rozhodl opustit své předchozí zaměstnání jako private equity manažer v CapStreet Group, aby prozkoumal potenciál alternativních financí.

Faktem je, že jak Lukasiewicz, tak i Schlaefer se zatím ani nepřiblížili příjmům, kterých se jim dostávalo v jejich předchozích zaměstnáních. Shodují se však na tom, že je tato ztráta nemrzí, jelikož možnost být součástí dynamicky se rozvíjející oblasti, jakou bitcoin a blockhain rozhodně je, je pro ně mnohem zajímavější a do budoucna i potenciálně ziskovější.

Tento přístup ve výsledku potvrzují i ti největší hráči. Společnosti jako Citigroup, Intel či Amazon už mají položeny první základy vlastních bitcoinových oddělení, kde pracují na způsobu, jak do svého chodu co nejrychleji a co nejefektivněji začlenit technologii blockchain.

Sebeobětování a riskantní byznys

Výčet odhodlaných podnikatelů rozšiřuje  zakladatel společnosti Ledger X, Paul Chou. Jeho firma provozuje clearingovou platformu pro obchodování s bitcoinovými opcemi. Do toho ještě čeká na povolení od Commodity Futures Trading Commision, aby mohla začít fungovat jako první regulovaná burza obchodující s plně kolaterizovanými bitcoinovými opcemi v rámci spektra institucionálních investorů.

Chou dříve působil jako obchodník u Goldman Sachs. Po svém odchodu se musel smířit nejen s tím, že má mnohem nižší příjmy, ale i s menším množstvím volného času. „Jako podnikatel musím neustále přemýšlet nad novými nápady a strategií,“ řekl bývalý trader. „Nic takového by mě u Goldmanů nečekalo.“

Faktem je, že oblast kryptoměn není zcela bez rizika. Za poslední dobu bylo evidováno několik defaultů. Příkladem budiž Buttercoin, který v dubnu ukončil veškeré operace i přesto, že se mu podařilo získat více jak milion dolarů v dodatečných financích. Burza MyCoin byla zavřena v únoru a zanechala za sebou zhruba tři tisíce investorů bez online peněženky. Nejznámější je poté bezpochyby krach Mt.Goxu, jenž s sebou stáhl investory a jejich zdroje o velikosti 500 milionů dolarů.

Bitcoinové startupy frčí

Jen za letošní rok bylo do bitcoinových startupů investováno 375,4 milionů dolarů. Dle dat společnosti CB Insights je to již více než 339,4 milionů z minulého roku. Celkově se počet těchto projektů meziročně zvýšil o 80 %.

Vlastní podnik je pro bývalé bankéře mnohem lákavější. Přispěl k tomu i fakt, že se velké banky potýkají nejen s právním obviněními, na která jsou navázána horentní odškodnění, svou roli hraje i omezení prémií a bonusů. 

 

Newsletter