Bitcoin. Z divokého západu mezi velký kluky, původní myšlence navzdory

Zdroj: Depositphotos

Schválení 11 spotových ETF na bitcoin je vyvrcholením více než 10 let dlouhého boje. První žádost pro ETF na největší kryptoměnu totiž předložili americkému úřadu pro cenné papíry slavní bratři Winklevossovi již v roce 2013. Schválení ETF fondů je klíčovým okamžikem pro bitcoin. Díky ETF mají investoři bezpečnou možnost, jak do největší kryptoměny zainvestovat. Schválení u SEC a zapojení zavedených institucí, jako je BlackRock, Fidelity a Invesco, dodává bitcoinu důležitý faktor stability a bezpečí.

Odklepnutí prvních ETF na bitcoin také přinese potřebný nádech regulace do prostředí, myšleno trh kryptoměn, které zatím připomínalo spíše divoký západ. Právě kvůli zkrachovalým burzám a pádu jednotlivých kryptoměn byli investoři ke kryptoměnám velmi obezřetní a krypto tak bylo stále doménou spíše nadšenců. Schválení ETF však umožní pravidelné bezpečné investice do bitcoinu s minimálními náklady (ty jsou u jednotlivých ETF od 0,2 % do 1,5 % ročně). Toho zajisté využije mnoho investorů, kteří se dříve do kryptoměn báli zainvestovat. Do bitcoinu tak pravidelně přiteče velký objem peněz, což může způsobit další tlak na růst ceny. Některé odhady očekávají do 3 let objem peněz ve správě bitcoinových ETF v objemu desítek miliard dolarů.

Tento duben navíc bitcoin čeká další hlaving, kdy se odměna pro těžaře sníží na polovinu. Spolu se schválením prvních ETF tak není vyloučen ani růst na historické maximum do konce tohoto roku. Bitcoin se však také stane ještě více aktivem, které je ovlivněno tržním prostředím a nebude se jednat o “nezávislou měnu”. Do jisté míry se dá říci, že masové investice do bitcoinu prostřednictvím kolosů, jako je BlackRock, rozporují původní myšlenku, kterou bylo vytvořit decentralizovanou měnu mimo tradiční systém. Ze schválení ETF na bitcoin by měly těžit i další kryptoměny, zejména u té druhé největší – ethereum – se dá očekávat tlak na schválení dalších ETF fondů. Aktuálně podalo žádost na schválení fondu na ethereum 13 společností, včetně BlackRock a Fidelity. Schválení prvních ETF na ethereum tak může být velmi blízko, jelikož jim již teoreticky nic nebrání.

V Evropě, potažmo České republice, si však zatím některá ze zmíněných ETF bohužel nenakoupíme kvůli regulaci. Pro dostupnost v rámci Evropské Unie musí být ETF fondy v souladu s UCITS regulací, měly by být obchodovatelné na některé z evropských burz, ideálně pak denominovány v EUR a regulace také vyžaduje dokument s názvem Klíčový dokument pro investory (KID). Tento regulační proces může být poměrně zdlouhavý, na spotové ETF na bitcoin si tak zatím většina neprofesionálních evropských investorů může nechat zajít chuť. Otázkou však je úroveň poptávky po daném produktu v rámci EU. Investoři v EU jsou oproti těm USA více rizikově averzní a chladný zájem dokazuje i pět největších ETP (exchange traded products) na bitcoin, které jsou v EU dostupné již delší dobu. V top 5 největších ETP na bitcoin je ve správě pouze 2,6 miliardy dolarů. To je méně, než by mělo natéct do 11 schválených spotových ETF v USA za první den.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter