Bitva na poli luxusu je u konce

Společnost LVMH módního magnáta Bernarda Arnaulta ve středu potvrdila tolik očekávané usmíření s luxusním módním domem Hermès. Příměří bylo uzavřeno po téměř čtyřech letech od doby, kdy Arnault, nejbohatší muž Francie, rozpoutal velkou obchodní bitvu svým tajným pohlcením více než čtvrtiny akcií svého menšího konkurenta.

Ve společném prohlášení Arnaulta a rodina Hermès uvedli, že se dohodli na smírčím řízení navrženém pařížských obchodním soudem. Akcie společnosti Hermès, která je známá především díky ručně vyráběným Birkin kabelkám a barevným šátkům, klesly během ranního obchodování v Paříži o 6 procent. Oznámení naznačilo konec spekulacím ohledně bitvy o převzetí a uvolnění velkého množství akcií, které nebyly od začátku konfliktu obchodované, na trh. Akcie LVMH, která je vlastníkem luxusních značek včetně Givechy Haute Couture, šampaňského Moët&Chandon a hodinek TAG Heuer, naopak vzrostly o 3,2 procenta.

Říjen 2010

Arnault šokoval francouzský obchodní svět v říjnu 2010 svým prohlášením o získání 14,2 procenta akcií Hermès s využitím akciových swapů, typu finančního derivátu, který mu umožnil obejít pravidla burzy cenných papírů. Následně zvýšil svůj podíl téměř o čtvrtinu, což vedlo ke krizi v rodině Hermès, která společnost kontrolovala od jejího založení roku 1837. Po celou dobu Arnault trval na tom, že jeho úmysly jsou přátelské. Hermès se ale začal bránit, obvinil ho z podvodu a pokračoval v bitvě skrz média. Rodina, která kontroluje kolem tří čtvrtin akcií, nakonec reagovla vytvořením holdingové struktury s cílem Arnaultovi znemožnit získání kontroly.

Reagoval ovšem i regulátor francouzského trhu a v loňském roce dospěl k závěru, že LVMH porušila pravidla transparentnosti při získávání svého podílu a udělila společnosti pokutu ve výši 8 milionů eur. Což je pro Arnaulta, jehož jmění časopis Forbes odhaduje na 33 miliard dolarů, nejspíš zanedbatelná částka. A navíc nebyl přinucen se akcií zbavit.

Rozřešení

Středeční vyjádření tak ukončilo patovou situaci, má však háček. Společnost LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton prodá celý svůj podíl, který činí 23,2 procenta, ve společnosti Hermès International svým akcionářům. Největším z nich je se 41 procenty Christian Dior, který následně akcie prodá svým vlastním akcionářům. Mezi nimi klíčová je společnost Groupe Arnault, čímž si Arnault nadále ponechá 8,5 procenta firmy Hermès.

Společnost LVMH neuvedla, jak velký obnos očekával Arnault ze svých investic. Zisk by však mohl být značný za předpokladu, že akcie nebudou klesat příliš dlouho, vzhledem k uvedení dříve uzamčených akcií na trh. Předtím než Arnault v říjnu 2010 prozradil svůj počáteční podíl, se akcie společnosti Hermès obchodovaly za 176 eur, ve středu ráno to pak bylo kolem 246 eur. Podíl 23,2 % má hodnotu zhruba 5,9 bilionu eur.

Jako součást dohody Arnault odsouhlasil, že ani jedna ze společností LVMH, Dior, nebo Groupe Arnault nekoupí po dobu následujících pěti let další akcie společnosti Hermès. Arnault a generální ředitel společnosti Hermès v prohlášení také vyjádřili svou spokojenost s opět obnovenými vztahy mezi těmito dvěma skupinami.

Newsletter