Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Blíží se dlouho očekávaná korekce

Dlouho očekávaná korekce akciových trhů v USA zdá se býti stále v nedohlednu. Přestože v mediích se denně objevují velké spousty “zaručených” zpráv o blížící se změně investorova sentimentu, americké trhy si dále razí svojí cestu do překotných výšin a ocitají se na novodobých maximech. Je tomu však již více než 30 měsíců od posledního poklesu trhů většího jak 10 procent. Průměrná doba mezi korekcemi ovšem dosahuje pouhých 18 ti měsíců.

Tak jako nic netrvá věčně, ani akciové trhy neporostou donekonečna. Jde o minulostí ověřený fakt, dříve či později korekce přijít musí. Nelze tvrdit, že nastal čas pro nový medvědí trh, avšak nechat se unášet euforií která momentálně  převládá mezi investory by bylo více než pošetilé. Jedním ze základních principů úspěšného investora je kupovat když ostatní prodávají. Momentálně však situace naznačuje že poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku.

Buffetovo pravidlo číslo jedna: “Never loose money“, tedy v překladu „nikdy neztratit peníze“ v momentálním rozpoložení akciových trhů spíše nabádá k zůstání nečinným popřípadě k uzavření pozic. Cokoliv jiného by bylo vysoce riskantní. Investor by v prvním případě měl býti hlavně risk manažerem. Momentálně se však zdá, že trhy jsou řízeny více než racionálním smýšlením investorů , jejich emocemi a chamtivostí. Přestože mnoho ekonomických indikátorů (např. nezaměstnanost v USA se ocitá na 6-ti letých minimech) naznačuje zdravý stav americké ekonomiky, je třeba si uvědomit že tento stav je z vysoké části hnán umělým pumpováním peněz do systému a úrokovými sazbami ocitajícími se na historických minimech. V momentě, kdy Fed přestane s tištěním peněz, což je plánováno koncem roku 2014, a úrokové sazby budou zvýšeny (plánováno v průběhu roku 2015) nastane ideální situace ke korekci. Dowova teorie o diskontaci veškerých veřejně známých informací v tomto případě zdá se být neplatná.

Mimoto v poslední době začíná vyplouvat na povrch mnoho dalších podnětů, které by v následujících měsících mohli vést k odlivu peněz z amerických akciových trhů. Zdánlivě dobrá nálada v USA může být narušena pokračujícím hospodářským zpomalením v Číně. Další z důvodů ke korekci může být z technického hlediska i aktuální překoupenost akciových indexu. Ve zkratce toto znamená že poptávka po akciových titulech nebude dostačující její nabídce, tudíž ceny začnou klesat. V neposlední řadě, předpokládané výnosy vůči cenně tradičních defenzivních akciových titulů se ocitají na hodnotách mnohem vyšších, než tomu bylo v minulosti.

Argumentů pro předpokládanou korekci lze jmenovat spousta. Ve většině případech však ceny začnou klesat z důvodů nepředpokládaných a neviděných, ve formě takzvaných Černých labutích, tak jako tomu bylo v letech 2007-2008. Investorova aktivita spojená v tomto případě se snahou správného načasování je otázkou štěstí. Kde ovšem faktor štěstí nehraje roli jsou preventivní opatření díky kterým se lze vyhnout devastujícím ztrátám. Říká se, že kdo neriskuje, nevyhrává. Ve světě investic však platí obezřetnost za hlavní předpoklad k přežití. V momentálním rozpoložení by se investoři  měli poohlédnout po investicích do jiných aktiv než jsou akcie na amerických akciových trzích.

Newsletter