Blíží se konec „kocoviny“ amerických korporací?

Je tomu už rok a půl, co si americké společnosti s velkou tržní kapitalizací, tzv. blue chips, stěžují na dva fundamenty, které jim osekávají zisky. V tomto případě jde o intenzivní propad cen ropy společně s pozvolným posilováním amerického dolaru. Zatímco první zmiňovaná proměnná bude zřejmě i nadále pokračovat, na lepší časy se blýská v případě dolaru. Podle Bank of America Merrill Lynch by fluktuace na měnových trzích mohly nakonec vést k oslabení americké měny, a tedy k podpoře tamního korporátního sektoru.

V posledních letech pozorované zpevnění dolaru poškodilo především ty podniky, které své zboží distribuují v zahraničí. Vinou silné americké měny se totiž jejich tržby po přepočtení devizovým kurzem poměrně výrazně tenčí. Potvrzuje to například sám Tim Cook, CEO společnosti Apple. Ten během svého vystoupení při příležitosti zveřejnění posledního výsledku hospodaření firmy zdůraznil, že všeobecně silný dolar snížil hodnotu jejich zahraničních tržeb o 15 %.

Poškozeny jsou tedy jak velké, tak i menší firmy s expozicí v zahraniční. Bank of America však predikuje možnou změnu. Pokud by se spotový dolarový index DXY udržel na současných úrovních, americké podniky by se po dlouhých šesti čtvrtletích posilování tzv. greenbacku mohly dočkat nepatrného zlepšení v podobě až 2% oslabení (viz graf).

„Jakmile by se americký dolar udržel na aktuálních úrovních, za celé první čtvrtletí 2016 bychom se mohli dočkat posunu z dlouhodobého zpevňování o více jak 10 % až na oslabení o velikosti 2 %,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie Bank of America. „Jednalo by se tak o první úlevu amerických podniků za opravdu dlouhou dobu.“

Propad americké měny byl jednak způsoben pádem ropy, který s sebou stáhl i akciové trhy. Investoři se v tuto chvíli raději obrátili na měny bezpečných přístavů, jako je například švýcarský frank či japonský jen. Dalším faktorem oslabení byl i propad výnosů amerických státní dluhopisů. Například v případě dvouletého bondu jsme pozorovali propad z 1,10 % až k hranici na 0,65 %, vinou čehož se někteří obchodníci obrátili do zahraničí na dluhopisy s vyšším výnosem.

Faktem je, že předpovídat výkon dolarového indexu za první kvartál již v době ke konci února je poměrně odvážné. Už jen proto, že během března nás čekají klíčová zasedání evropské a americké centrální banky. V obou případech je stále ve hře možná akce, přičemž v případě ECB se jedná o možnost dalšího uvolnění politiky, zatímco u Fedu by mohlo jít o utažení.

Newsletter