Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Blíží se růst úrokových sazeb v Británii

Dva z devíti členů měnového výboru britské centrální banky Bank of England, jenž rozhoduje o výši úrokových sazeb, hlasovali pro srpnové zvýšení úrokových sazeb. Ukázal to dnes zveřejněný záznam z jednání. Martin Weale a Ian McCafferty, obecně považováni za nejvíce jestřábí členy výboru pro měnovou politiku, hlasovali pro zvýšení sazeb o 0,25 bazických bodů.

V návaznosti na zprávy zaznamenala libra jak vůči dolaru, tak vůči euru prudký růst, protože obchodníci sázejí na to, že přítomnost jestřábů zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v letošním roce.

Sedm zbývajících členů z devíti osob výboru hlasovalo pro udržení úrokových sazeb na úrovni, kde se momentálně nachází. Argumentem dvou jestřábích členů bylo tvrzení, že zvyšování úrokových sazeb by mělo být implementováno postupně a že současný slabý růst mezd může znamenat, že platy zaostávají za nezaměstnaností. Nečekaně slabý růst mezd byl citován jako jeden z důvodů pro zachování úrokových sazeb na nízké úrovni.

Úrokové sazby zůstávají na historickém minimu již více než 5 let a stále více se ozývají obavy, jaký vliv bude mít jejich růst na hypotéky. Britské domácnosti již nyní trpí nízkým růstem mezd, i když míra nezaměstnanosti je nižší, než se předpokládalo.

Mark Carney, guvernér Bank of England by jedním britským politikem nazván „nespolehlivým přítelem“ poté, co se objevily zvěsti ohledně možného zvyšování úrokových sazeb. Jeho poslední veřejné výroky zdá se naznačují, že centrální banka neplánuje růst úrokových sazeb v letošním roce. Většina analytiků nyní předpovídá první zvyšování úrokových sazeb v únoru 2015.

Přestože tato zpráva je celkově pozitivní pro libru, což se ostatně promítlo i na její ceně, její další cenový pohyb vůči dolaru bude z velké části záviset na záznamu ze setkání Federálního rezervního systému, jenž má být zveřejněný dnes večer. Co se týče eura, tak zde lze očekávat spíše pokles a to zejména z důvodu ekonomického zpomalení eurozóny a předpokládané pokračující uvolněné měnové politiky ECB.

Newsletter