Nad očekávání lepší výsledek amerického index ISM služeb pomohl růstu výnosů. Dolar umazal část ztrát, zůstává nad 1,1340 za euro. Koruna oslabila nad 24,93 za euro. Proti dolaru drží zisky pod 22,00.

Blíží se skon velkého „býka“?

Po srpnovém a zářijovém propadu amerických trhů přišlo oživení, kterému se ztráty obou měsíců podařilo téměř zcela umazat. Teď stojí investiční publikum před otázkou, bude akciová rally pokračovat i nadále, nebo prostředí nahrává spíše korekci?

Na tuto otázku se zaměřil Julian Emanuel, akciový a derivátový stratég společnosti UBS. Ten ve svém posledním dopise klientům varoval, že se americké trhy pravděpodobně blíží k vrcholu, po kterém by mohla následovat další korekce, a to ještě větší, než byla ta z přelomu srpna a září.

„Objevují se signály naznačující to, že se aktuální 6,5letý „býčí“ trh, který si za onu dobu připsal více jak 200% zhodnocení, pomalu blíží do své poslední fáze. Nasvědčuje tomu například oblast fúzí a akvizic, kde se aktivita v rámci boji o co největší tempo růstu tržeb pohybuje poblíž historických maxim. Jmenovat je možné jednání mezi farmaceutickou společností Pfizer a Allergan. Tento deal silně připomíná jednání firmy AOL s Time Warner v roce 2000 a RBS s ABN-AMRO v roce 2007. Obě tyto události byly stejně jako v případě Pfizer a Allergan trháky roku, po kterých však následovaly jedny z největších propadů trhů v historii,“ přepisuje Emanuelova slova server Business Insider.

I přesto, že stratég není přesvědčen o pádu trhů v rámci několika dní, investorům doporučuje zvýšenou opatrnost. Byť je současný „býčí“ trh jeden z nejdelších už od třicátých let minulého století, faktem je, že „býci na stáří neumírají.“ I tak ale Emanuel poukazuje na několik oblastí, které by mohly být předzvěstí možného, na nějakou dobu konečného, vrcholu.

První z nich je již zmiňovaný segment fúzí a akvizic, kde objem dealů dosahuje historických maxim. Stejný scénář byl pozorován i v roce 2000 a 2007. Dle stratéga mají cykly této oblasti obvyklou dobu trvání o velikosti tří let, přičemž ten aktuální odstartoval v roce 2014. Pokud by se trend udržel, investičnímu publiku by to dávalo k dobru ještě jeden možný rok relativního klidu.

Dalším varovným signálem je zvýšená volatilita akciových trhů. Za ní stojí nejen nervozita ohledně vývoje v Číně a další nezvýšení sazeb amerického Federálního rezervního systému, ale také minimální růst tržeb a zisků největších amerických společností.

„Z teoretického hlediska může být doba zvýšené volatility signálem nástupu poslední fáze růstu akciových trhů, především v době, kdy Fed navyšuje své sazby. Stejně tomu tak bylo v letech 1999 až 2000,“ přirovnal Emanuel možné prosincové dění, kdy bude Fed jednat o výši svých sazeb, k historické události předcházející tzv. „dot-com“ krizi (viz graf č.1).

V neposlední řadě je potřeba se zaměřit na vývoj objemu dluhů z maržových obchodů na Wall Street. I ten se během letošního roku dostal na maximální historické úrovně. Obdobně tomu bylo opět v roce 2000 a 2007 (viz graf č.2).

Všechny tři zmiňované signály by tak měly zůstat v hledáčku investorů minimálně po dobu následujících několika měsíců. I přesto, že Emanuel nečeká propad ještě během tohoto roku, čemuž svědčí i jeho cílová hodnota indexu S&P 500 na 2125 bodech, během toho příštího už by situace při nezměněném vývoji sledovaných oblastí mohla vypadat jinak, a to je míněno v negativním slova smyslu.

Newsletter