Blíží se skon velkého „býka“?

Po srpnovém a zářijovém propadu amerických trhů přišlo oživení, kterému se ztráty obou měsíců podařilo téměř zcela umazat. Teď stojí investiční publikum před otázkou, bude akciová rally pokračovat i nadále, nebo prostředí nahrává spíše korekci?

Na tuto otázku se zaměřil Julian Emanuel, akciový a derivátový stratég společnosti UBS. Ten ve svém posledním dopise klientům varoval, že se americké trhy pravděpodobně blíží k vrcholu, po kterém by mohla následovat další korekce, a to ještě větší, než byla ta z přelomu srpna a září.

„Objevují se signály naznačující to, že se aktuální 6,5letý „býčí“ trh, který si za onu dobu připsal více jak 200% zhodnocení, pomalu blíží do své poslední fáze. Nasvědčuje tomu například oblast fúzí a akvizic, kde se aktivita v rámci boji o co největší tempo růstu tržeb pohybuje poblíž historických maxim. Jmenovat je možné jednání mezi farmaceutickou společností Pfizer a Allergan. Tento deal silně připomíná jednání firmy AOL s Time Warner v roce 2000 a RBS s ABN-AMRO v roce 2007. Obě tyto události byly stejně jako v případě Pfizer a Allergan trháky roku, po kterých však následovaly jedny z největších propadů trhů v historii,“ přepisuje Emanuelova slova server Business Insider.

I přesto, že stratég není přesvědčen o pádu trhů v rámci několika dní, investorům doporučuje zvýšenou opatrnost. Byť je současný „býčí“ trh jeden z nejdelších už od třicátých let minulého století, faktem je, že „býci na stáří neumírají.“ I tak ale Emanuel poukazuje na několik oblastí, které by mohly být předzvěstí možného, na nějakou dobu konečného, vrcholu.

První z nich je již zmiňovaný segment fúzí a akvizic, kde objem dealů dosahuje historických maxim. Stejný scénář byl pozorován i v roce 2000 a 2007. Dle stratéga mají cykly této oblasti obvyklou dobu trvání o velikosti tří let, přičemž ten aktuální odstartoval v roce 2014. Pokud by se trend udržel, investičnímu publiku by to dávalo k dobru ještě jeden možný rok relativního klidu.

Dalším varovným signálem je zvýšená volatilita akciových trhů. Za ní stojí nejen nervozita ohledně vývoje v Číně a další nezvýšení sazeb amerického Federálního rezervního systému, ale také minimální růst tržeb a zisků největších amerických společností.

„Z teoretického hlediska může být doba zvýšené volatility signálem nástupu poslední fáze růstu akciových trhů, především v době, kdy Fed navyšuje své sazby. Stejně tomu tak bylo v letech 1999 až 2000,“ přirovnal Emanuel možné prosincové dění, kdy bude Fed jednat o výši svých sazeb, k historické události předcházející tzv. „dot-com“ krizi (viz graf č.1).

V neposlední řadě je potřeba se zaměřit na vývoj objemu dluhů z maržových obchodů na Wall Street. I ten se během letošního roku dostal na maximální historické úrovně. Obdobně tomu bylo opět v roce 2000 a 2007 (viz graf č.2).

Všechny tři zmiňované signály by tak měly zůstat v hledáčku investorů minimálně po dobu následujících několika měsíců. I přesto, že Emanuel nečeká propad ještě během tohoto roku, čemuž svědčí i jeho cílová hodnota indexu S&P 500 na 2125 bodech, během toho příštího už by situace při nezměněném vývoji sledovaných oblastí mohla vypadat jinak, a to je míněno v negativním slova smyslu.

Newsletter