Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Blíží se v Česku doba bezhotovostní?

Češi ročně uskuteční v průměru zhruba 100 elektronických transakcí. To je navzdory vysoké oblibě bezkontaktních plateb řadí na spodní příčky Evropské unie. Průměrný Evropan ročně kartu ročně použije na 180 plateb.

Bezhotovostními velmocemi jsou severské země, kde si lidé zvykli platit kartou i za maličkosti. Lídrem v počtu plateb na obyvatele je Dánsko, které chce do roku 2030 zcela přejít na bezhotovostní placení. Průměrný Dán elektronicky zaplatí více než 350krát ročně. Téměř třetina Dánů platí nákupy pomocí aplikace ve svém chytrém telefonu. Podle Dánské národní banky klesly za 20 let hotovostní platby z 80 procent na čtvrtinu.

Ve Švédsku už více než polovina poboček největších bank hotovostí vůbec nedisponuje a ani ji nepřijímá. Bankomaty zejména na venkově mizí z ulic po stovkách.

Bezhotovostní platby podle odborníků minimalizují náklady na zabezpečení a manipulaci s penězi. U obchodníků elektronické platby eliminují chyby, ke kterým dochází při placení hotovostí, a zjednodušují celkovou administrativu. Díky bezhotovostnímu placení také klesá počet loupeží.

Elektronické platby jsou vhodným nástrojem v boji proti šedé ekonomice. Například ve Francii a Itálii byl zaveden limit na hotovostní transakce ve výši 1000 eur, kterým banky chtějí eliminovat příjmy z nelegální činnosti. „Šedá ekonomika je ze své podstaty ekonomikou hotovostní, která umožňuje anonymní nedohledatelné transakce. Spolehlivým způsobem, jak ji lze omezit, je zvýšit počet elektronických transakcí a podpořit rozšíření akceptace karet také v sektorech, jako je například maloobchod nebo řemeslné živnosti, kde jsou rizika finančních podvodů nejvyšší,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko.

Podle studie Šedá ekonomika v České republice, kterou loni v Praze představila Visa Europe, zmizelo v roce 2014 přes 600 miliard korun v zóně šedé ekonomiky. To je zhruba 15 procent hrubého domácího produktu (HDP) a dvakrát více než v sousedním Rakousku.

 

Newsletter