Blockchain to není jenom bitcoin

Blockchain není jenom bitcoin, s kterým si jej většina lidí spojuje, a Walmart žaluje společnost Visa kvůli jejím debetním kartám. O tom se dočtete v dnešním FinTech Daily.

Blockchain není jenom bitcoin

Blockchain technologie není užitečná jen pro vytváření digitálních měn, jakou je například bitcoin, nebo budování nových finančních technologií.

Technologii blockchain lze rovněž použít pro širokou škálu aplikací, jako je sledování vlastnictví nebo určení původu dokumentů, digitálních aktiv, fyzického majetku nebo hlasovacích práv.

Tato technologie byla zpopularizována digitálním měnovým systémem bitcoin. V podstatě je ale blockchain zvláštním druhem databáze. U bitcoinu blockchain ukládá kryptograficky podepsáné záznamy o finančních převodech, ale systém blockchain může ukládat jakýkoli druh dat.

Co dělá systém blockchain zvláštním, je to, že neběží pouze na jednom počítači jako normální databáze. Naopak aby mohl fungovat, musí spolu komunikovat mnoho distribuovaných uzlů. Může se jednat o úplnou kopii databáze na každém uzlu a systém podporuje všechny tyto uzly, aby se dosáhlo shody o jeho obsahu.

To zvyšuje naši důvěru v databázi a v její obsah. Je velmi těžké, ne-li nemožné, aby někdo pracoval s databází bez toho, aniž by to ostatní zjistili a případně ji opravili. Globální shoda mezi uzly o integritě a obsahu distribuované databáze je důvod, proč je bockchain často nazýván „distribuovanou knihou“.

Walmart jde k soudu kvůli debetním kartám Visa

Walmart není nadšený z toho, že Visa stále umožňuje zákazníkům platit svými čipem vybavenými debetními kartami, k jejichž ověření stačí pouhý podpis platícího. Maloobchodní gigant podal v New Yorku žalobu proti Visa ve snaze donutit značku kreditních a debetních karet vyžadovat ověření PINem při platbě v obchodech Walmart. Walmart tvrdí, že PIN je mnohem bezpečnější než podpis a může pomoci zabránit podvodům. PIN byl používán už od počátku používání debetních karet, ale Visa přinutila společnost Walmart přejít na model ověřování plateb podpisem.

Podle The Wall Street Journal jsou debetní karty nejčastější formou platby u Walmart. Vzhledem k tomu, že mnoho velkých maloobchodních prodejen má zkušenost se zneužitím platebních karet, více zabezpečené provádění transakcí by prospělo mnoha zákazníkům. Mluvčí společnosti Randy Hargrove oznámil, že: „Walmart věří, že pozice Visa vytváří nepřijatelné riziko pro zákazníky a jeho pravidla jsou v rozporu s federálními zákony.“ Walmart v současnosti platí pět centů navíc za každou transakci ověřenou podpisem.“

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter