Boháči ve vězení. Potenciální návod pro Babiše?

Bývalý člen amerického Kongresu Anthony Weiner brečel, když ho soudce odsoudil na 21 měsíců odnětí svobody za rozesílání zpráv se sexuálním podtextem 15leté dívce. Pravda, vězení není procházka růžovým sadem a většina zločinců vůbec neví, co vlastně očekávat. Nicméně, není problém si za pár tisíc dolarů zaplatit vězeňského „konzultanta“, který odsouzencům může přechod za mříže určitým způsobem usnadnit. Následující slova by se tak mohla hodit těm, nad kterými reálně visí podobná hrozba…

Pro nenásilné kriminálníky, jako je Weiner či americký byznysmen Martin Shkreli, který je momentálně ve vězení v Brooklynu, je vězeňské prostředí naprosto odlišné od toho, na které byli dosud zvyklí. „Je to doslova šílené,“ řekl kdysi Michael Frantz, šéf společnosti Jail Time Consulting, který si odseděl 36 měsíců za únik z daní.

„Tito lidé přicházejí ze světa, ve kterém je pořádek,” přepisuje Frantzlova slova server Market Watch. „Obvykle pod sebou mají podřízené, kterým říkají, co mají dělat. Když se však dostanete do federální věznice, nemáte nad ničím vůbec žádnou kontrolu. Ve skutečném světě je řád a racionální myšlení, ve vězení žádné racionální myšlení není,“ dodal.

I přesto, že Weinerův advokát na otázku, zda jeho klient využil služeb vězeňského konzultanta, neodpověděl, jak bývalý kongresman, tak i odsouzený podvodník Shkreli jsou přesně tím typem trestanců, kteří by těchto neobvyklých služeb měli využít – podobně jako to dříve udělal například Bernie Madoff či Martha Stewartová.

Zloděj obírá zloděje? JP Morgan okrádala americké vězně

Co konzultanti dělají?

Vězeňští konzultanti připravují budoucí vězně na život za mřížemi. Učí je, jak nejlépe využít čas „uvnitř“, dokonce odsouzencům mohou zkrátit jejich rozsudek. Spousta konzultantů už ve vězení byla, a tím pádem z osobní zkušenosti vědí, jak proplout veškerou vězeňskou byrokracií.

Ceny za jejich služby se různí, od 500 dolarů za zajištění lepší zdravotní péče ve vězení až po 20 tisíc dolarů za všeobecné konzultace po „odsezení“ rozsudku, které mají bývalým vězňům pomoci znovu začít jejich život například podnikáním v  oborech, které jim nejsou právně zakázány.

Použijte techniku „SWOT“

Co by měli odsouzení před vstupem za „katr“ vědět? Server Market Watch v tomto směru hovořil s vězeňskými konzultanty, kteří poskytli pár rad. Využít je prý mohou nejen boháči, ale i „obyčejní“ lidé.

Ve filmech jsou k přežití ve vězení zapotřebí svaly. Larry Levine, zakladatel společnosti Wall Street Prison Consultants, však svým klientům radí, aby jako první zapojili mozek. Říká jim, aby použili klasickou techniku z obchodních škol – SWOT analýzu – která jim pomůže vyhodnotit celou situaci, její pozitiva a negativa, příležitosti i hrozby. Levine, který si odsloužil deset let v 11 federálních nápravných zařízeních, trénuje vězně, aby tuto analýzu použili tehdy, když jsou konfrontováni s rozhodnutím, u kterého může úsudek zamlžit nervozita.

Využívejte svůj čas moudře

Život je krátký a dá s velmi snadno promarnit. To samé se dá říci i o čase stráveném ve vězení. „Spousta vězňů kouká na MTV, masturbuje a hraje karty, a to je jejich pět let,” říká Levine. Jak lépe strávit trest? Vzdělávejte se v právní knihovně a sdílejte své znalosti s ostatními vězni, případně zkuste napsat knihu, radí odborník.

Žijte svůj život

Tak, jako se v Silicon Valley stal z neúspěchu odznak cti, i bývalí trestanci by se neměli stydět za svou minulost, říká Justin Paperny, bývalý makléř Bear Stearns a zakladatel firmy White Collar Advice, který šel do vězení poté, co byl shledán vinným z podvodu na fondech životního pojištění. Někteří vězeňští konzultanti proto nabízejí služby „nápravy reputace“, jež by měly pohřbít nelichotivé výsledky případného vyhledávání v Googlu o těch, které společnost „odkopla stranou“.

„Vláda má o obviněném představu jako o chamtivém a krátkozrakém jedinci, realita je ale většinou jiná,” řekl Paperny, mezi jehož klienty byl i bývalý manažer zpěvačky Alanis Morissette, Jonathan Schwartz, který jí zpronevěřil miliony. „Spíše než utíkat od minulosti, jako by nebyla, povzbuzuji obžalované, aby se jí nebáli,“ konstatoval expert.

Paperny svým klientům dokonce říká, aby natočili video na YouTube, ve kterém vylíčí své zločiny. Schwartz jedno natočil těsně předtím, než započal svůj šestiletý pobyt ve vězení. Vedle toho se nabízí i videa pro bývalé trestance, která odpoví na otázky jako „jak vypadá první den ve vězení“ nebo „jak si někoho najít po odchodu z vězení“.

První den za katrem  

Když jste první den ve vězení, nezkoušejte si podat ruce s ostrahou. Paperny to prý udělal. Myslel si jen, že je slušný. Rychle však zjistil, že ostraha se s vězni hned (a snadno) nebaví. Stejně tak si do vězení nevoďte vlastní matku, obzvláště pokud jste nad sebou zlomili hůl, radí expert. Opět, Paperny to udělal a litoval toho…

Poslouchejte víc, než mluvte

„Tu nejlepší radu, jakou můžu kongresmanovi dát, je, aby si hleděl svého, respektoval ostatní a nepřipletl se do nějaké šlamastyky,“ řekl Levine. „Jinými slovy, aby se držel při zemi.“

To bude pro Weinera, dvojitého kandidáta na starostu New Yorku, jehož pád byl barvitě popisován médii a dokonce i zdokumentován, zřejmě těžké. Ve vězení bude čelit velké překážce, protože kvůli jeho odsouzení za sexting s 15letou dívkou ho označí za pedofila. To z něj dělá tu nejspodnější spodinu v jeho zařízení, míní Levine.

A na rozdíl od ostatních nenásilných pachatelů by Weiner nemusel skončit ve věznici s minimální ostrahou. Jeho sexuální zločin by ho mohl poslat na místo s vyšší ostrahou, kde narazí na drogové dealery, zloděje či vrahy, kteří v jeho slzách v soudní síni uvidí jasnou známku slabosti. To je další důvod, proč by mohl být terčem verbálních či fyzických útoků, vysvětluje Levine.

Ora et labora

Weiner tak má před sebou těžkou cestu. „Vězni ho budou nenávidět,“ předpovídá Levine. Jeho rada? „Musí se starat sám o sebe a být tichý a poslušný. Musí se postupně spřátelit s vězeňskou ostrahou, ale nadávat to všude na obdiv. Ve vězení je to totiž jako v politice. Musíte vědět, s kým se spolčit a s kým ne.“

Levine, který skončil ve vězení za zločiny z doby, kdy byl členem gangu, si za služby jako psychologická příprava účtuje od 2500 do 5000 dolarů. Své klienty, kteří jsou všeobecně slavní, připravuje na to, že vězeňský personál těmto lidem obvykle dává ponižující práce, jako je vyhazování odpadků nebo mytí mastných pánví a hrnců. Naopak, nejlepší jsou prý kancelářské práce.

Stejně jako ve skutečném světě, i ve vězení není shánění dobré práce o tom, co víte, ale o tom, koho znáte, řekl Levine. „Ve vězeňských pracích je velký obrat, protože pracovní síla proudí neustále dovnitř a ven. Musíte proto znát někoho, kdo vám jasně řekne, o co se má člověk ucházet,“ vysvětlil.

Vždy myslete dopředu

Podobně jako si každý moudrý zaměstnanec začne v nové práci odvádět část peněz na důchod, vězni by měli zůstat zaměřeni na jejich život poté, co si odsedí svůj trest.

Pokud budou ostatní vězni vyhledávat rvačky, to nejlepší, co můžou moji klienti udělat, je zůstat klidný. Jinak riskují, že ohrozí svou budoucnost, radí Paperny.

Sledovaní vězni by se měli vyhnout čemukoliv, co by mohlo vést k problémům. Proto by se měli držet blízko svých cel, stejně tak by se měli vyhýbat účasti v karetních hrách. Neměli by chodit do pokoje s televizí, dokonce by se měli vyhýbat i jídelně, jak to jen půjde, pokračuje Paperny. „Pokud je někdo napadne, musí vědět, jak jejich reakce ovlivní zbytek jejich života.“

Exšéf Fedu volá po spravedlnosti. Kdo půjde do vězení?

Newsletter