Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Boj o Senát dle Fortuny: Kde je rozhodnuto a kde se čeká boj?

Dnes odpoledne začne závěrečné kolo rozhodování o budoucí podobě českého Senátu. Volební obvody v Česku se zásadním způsobem liší dle počtu hlasů potřebných k získání senátorského křesla. Roli hraje ochota lidí z regionu chodit k volbám, počet a složení kandidátů a další faktory, které musí před druhým kolem voleb vzít v úvahu také bookmakeři nebo sázející. Optikou přijatých sázek více než 90 procenta sázejících věří před druhým kolem Aleně Dernerové v Mostu, Michaelu Canovi v Liberci a Jiřímu Ciencialovi ve Frýdku-Místku, uvedla sázková firma Fortuna.

„Přízeň voličů je ovšem vrtkavá, jak ukazuje příklad Zdeňka Škromacha z prvního kola. Před volbami se jevil jako jasný favorit pro Hodonínsko, měl a stále ještě má poměrně silnou podporu mezi sázejícími, ale KDU-ČSL to odmítla vzít na vědomí,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna. Před prvním kolem směřovalo na jeho výhru více než 80 procent sázek, nyní je to stále ještě slibných 55 procent.

Nejsnazší cesta do Senátu vede letos stejně jako při posledních volbách v roce 2010 přes Karlovy Vary. K zvolení tu tehdy stačilo pouhých 5136 hlasů.

Mezi obvody, které lze už nyní považovat za rozhodnuté patří například Praha 6. Historicky tu vždy zvítězil pravicový kandidát, kandidát TOP09 Jiří Růžička nyní vede s obřím náskokem téměř 7500 hlasů a už v prvním kole měl o 1500 hlasů víc, než bylo při předchozích volbách třeba na vítězství.

Mezi typicky nerozhodnuté obvody patří naopak takové, kde, kde je rozdíl v absolutním počtu hlasů v řádu stovek a zároveň objem získaných hlasů zatím ještě nedosahuje obvyklé hladiny, která v daném obvodu obvykle stačí k vítězství. To platí zejména pro obvody Plzeň, Tábor, Praha 11, Praha 10, Mělník, Brno, Kroměříž.

Zajímavý vývoj lze očekávat v Brně. Obhajující Jan Žaloudík (2,06:1) sice v úvodním kole prohrál o necelých 400 hlasů, ale byl to právě on, kdo při posledních volbách dokázal zmobilizovat více než 21 tisíc voličů (15 tisíc v prvním kole).

Nejvyrovnanější duel v prvním kole předvedli v Táboře Jaroslav Větrovský (1,58:1) a Jan Mládek (2,15:1), rozdíl byl pouhých 88 hlasů. „Pro druhé kolo to zatím s panem ministrem nevypadá dobře, 70 % sázejících si myslí, že by se měl soustředit na práci na ministerstvu,“ dodal Hanák.

Kalousek do Senátu podpoří Mládka, TOP 09 má dohodu s ODS

Newsletter