Srpen ukázal důležitost nejistoty na měnových trzích. Ta pramenila zejména z vyjednávání obchodních podmínek mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi a z ekonomických problémů rozvíjejících se trhů. Některé měny tzv. emerging markets ztratily během srpna více než čtvrtinu své hodnoty.
Na měnových trzích jsme byli svědky téměř symetrického zhoupnutí. Eurodolar se na konci měsíce dostal na úroveň 1,166 EURUSD, na kterém na začátku srpna zahajoval. Zdánlivě nudný měsíc ale přinesl několik významných událostí, díky kterým jsme v první půlce srpna pozorovali posilování dolaru až k hranici 1,13 dolaru za euro, jen aby v druhé polovině oslabil zpět.
Silnějšímu dolaru hrála do karet nejistota kolem obchodních sporů, zejména cel a vyjednávání mezinárodních obchodních kontraktů. Prim stále hrál Donald Trump a jeho kroky směrem k Číně, ale také Mexiku či Evropské unii. V nejisté době se pak potvrdila role dolaru v podobě bezpečného přístavu.
Ostatně, americká měna posilovala po většinu letošního roku. Výjimkou bylo pouze několik optimistických období, jako byla například právě druhá polovina srpna. Ta s sebou přinesla rekordně vysoké akciové indexy, uklidnění napjatých vztahů, a s tím i vyšší chuť investorů hledat rizikovější alternativy. Chuť ale začíná přecházet.
Dobrou náladu kazí zejména rozvíjející se trhy. Index MSCI Emerging Markets byl sice na začátku roku na svém historickém maximu, od března ale strmě klesá a vypadá to, že se nechystá přestat. A je dost možná jen otázkou času, než se z rozvíjejících se trhů vyklube celosvětový problém.
Vedle již známé ekonomicky významné skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se v srpnu vytvořila mezi těmito novými ekonomika nová zkratka, která si hledá místo, tedy BRATS (Brazílie, Rusko, Argentina, Turecko a South Africa, tedy Jihoafrická republika). Ta vznikne z prvních písmen pěti rozvíjejících se ekonomik, kterým se v srpnu nejvíce propadly jejich měny. Ekonomiky těchto zemí zažívají v poslední době skutečně špatné časy. Odnáší to zejména jejich měny, skrze které trpí obyvatelé těchto zemí a také finanční a další instituce. A dotýká se to v konečném důsledku i nás.
Nejde jen o často skloňované Turecko. Turecká lira sice ztratila v srpnu 24,3 % své hodnoty, ale není sama a ani není rekordmanem. V srpnu se podařilo ztratit celých 28,6 % hodnoty také argentinskému pesu. Argentinská centrální banka zakročila zvýšením sazeb až na 60 % a prezident této jihoamerické země požádal Mezinárodní měnový fond o pomoc ve výši 50 miliard dolarů. V době všeobecného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb jde o neuvěřitelná čísla. Nedařilo se ani jihoafrickému randu, brazilskému realu a ruskému rublu. Rand ztratil 9,7 %, real 9,6 % a rubl 7,3 % své hodnoty.
Přestože se nám většina rozvíjejících se trhů může zdát poměrně vzdálená, jejich vývoj se nás dotýká. A může se dotýkat i významně. Ve zmiňovaném indexu MSCI Emerging Markets se nachází i Česká republika. A 5 z 24 měn v indexu, ve kterém jsme společně s nimi, se významně propadá. Spolu s nimi se tedy svezla i koruna. A to už je jen krůček od vlivu slabší koruny na rozhodování České národní banky o sazbách.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.