Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Brazílie míří mezi ropnou TOP 10

Těžba ropy a zemního plynu v Brazílii roste letos téměř dvacetiprocentním tempem a stoupá na nové rekordy. V říjnu se produkce dostala na dosah hranice tří milionů barelů ropného ekvivalentu denně. Těžba výrazně stoupá s tím, jak ropné společnosti uvádějí do provozu nové ropné plošiny na nedávno objevených podmořských nalezištích.     

Produkce se v říjnu zvýšila meziročně o 17 procent na nový rekord 2,98 milionu barelů denně, uvedl úřad podle agentury Reuters. Brazílie by si za celý letošní rok mohla ve světě o několik příček polepšit a dostat se mezi desítku největších producentů ropy.     

Největším těžařem v zemi zůstává bývalý státní monopol Petrobras, který v říjnu těžil 2,5 milionu barelů denně. Daleko na druhém místě je britská BG Group s denní produkcí asi 111.000 barelů, za ní je koncern Royal Dutch Shell.     

Petrobras v roce 1997, kdy přišel o pozici státního monopolu, těžil kolem milionu barelů denně a už o šest let později zvýšil produkci na dvojnásobek. V posledních letech Brazílie objevila u svého pobřeží několik obřích ropných polí a její produkce výrazně roste. Petrobras loni v rámci konsorcia firem získal práva na těžbu ropy na nalezišti Libra, které podle odhadů skrývá až 12 miliard barelů vytěžitelné ropy.     

Brazílie se stala čistým vývozcem ropy teprve v roce 2011. Nová naleziště z posledních let by mohla udělat ze země jednoho z největších exportérů ropy na světě. 

Brazílie se ve 3Q dostala z recese

Brazílie si zvolila staronovou prezidentku, chce bojovat proti korupci

Brazílie – místo stadionů to chce reformy

Newsletter