Brexit a Trump, to je jen začátek. Zaútočí populisté!

Nejdůležitější hybnou silou v politice je nyní populismus a je velmi pravděpodobné, že Evropu tato vlna dál zasáhne. Podle finančních a politických analytiků vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách upevnilo nálady namířené proti současnému establishmentu, které zažehlo už hlasování Britů o vystoupení z Evropské unie, napsal server Business Insider. Australská investiční banka Macquire to velmi stručně a jasně shrnula v dopise klientům s titulkem: „Úsvit nového věku. Populismus vládne. Status quo – R.I.P.“

Zatímco mzdy a ekonomický růst od globální finanční krize převážně stagnují, lidé po celém světě jsou stále méně ochotni naslouchat expertům a osobnostem establishmentu, které tvrdí, že mají řešení. Lidé se proto často obracejí k radikálním a neznámým alternativám.

Například ekonom Adair Turner poznamenal, že Trumpův vzestup nastal, protože mnoho Američanů cítilo, že nedostává svůj podíl z rostoucí americké ekonomiky. Podle něj se jedná o rostoucí nerovnost, kterou zčásti způsobují technologie, a z části přispěla také k brexitu.

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn konstatoval, že Trumpův triumf je nezaměnitelným odmítnutím politického establishmentu a ekonomického systému, který pro většinu lidí jednoduše nefunguje.

Analytici Macquire Viktor Shvets a Chetan Seth poznamenali, že investoři jsou svědky rozkolu mezi krajní pravicí a extrémní levicí. Je to globální jev, který je poháněn zánikem pracovních trhů a stagnující produktivitou. Je to opak 80. a 90. let minulého století, kde levice a pravice konvergovala do středo-pravicových strategií globalizace a věřilo se, že soukromý sektor ví vše nejlépe. Ať už to byla levice (Tonny Blair, Bill Clinton) nebo pravice (Ronald Reagan, Margaret Thatcherová, George Bush), konsensus favorizoval deregulaci a růst díky soukromému sektoru. Tento konsensus umíral po jednu dekádu.

Několik potenciálních zásadních událostí na obzoru:
4. prosince 2016: Referendum o změně Ústavy; populisté mohou potopit vládu premiéra Renziho i reformy
4. prosince 2016: V Rakousku se budou opakovat prezidentské volby, v nichž téměř vyhrál Norbert Hoffer, přezdívaný jako „rakouský Donald Trump“
15. března 2017: Parlamentní volby v Nizozemsku, kde stále větší podporu získává Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu
Duben – červen 2017: Dvoukolové prezidentské volby a parlamentní volby ve Francii, kde by mohla uspět krajně pravicová Národní fronta vedená Marine Le Penovou, která se staví proti muslimům a přijímání uprchlíků.
Září 2017: Parlamentní volby v Německu. Jak dopadne Angela Merkelová?

 

Bývalý britský ministr financí George Osborne nedávno prohlásil, že „síly protekcionismu rostou“ a vyzval politiky, aby ještě víc bránili hodnotu volného obchodu a otevřené společnosti. Tento boj ale může bít již ztracen. Shvets a Seth podotýkají, ať už levice (Sanders, Warren, Corbyn, Clintonová) nebo pravice (Mayová, Le Penová, Trump), shoda nyní panuje na tom, že veřejný sektor musí hrát větší roli v podpoře růstu, nebo kooptovat soukromý sektor, a tempo globalizace mělo zpomalit nebo přímo obrátit směr.

Kampaň k brexitu a kandidatura Donalda Trumpa byly postaveny na protekcionistických ideách, které slibovaly vrácení času ve světovém obchodě a vytvoření dělnických míst revitalizací otupělého a rezivějícího zpracovatelského průmyslu. V obou případech šlo o fiskální stimul: Volte odchod z EU, aby byly finance přesměrovány do domácích rozpočtů; a Trumpa s jedním bilionem dolarů na infrastrukturu.

Analytici se nyní snaží přijít na to, kde by se mohla objevit ona populistická bublina. Nejpravděpodobnějším kandidátem je eurozóna.

Hlavní ekonom evropské HSBC Simon Wells ve zprávě klientům upozornil na riziko, že Trumpovo vítězství by mohlo zvýšit popularitu protiimigračních a populistických stran po celé Evropě. Z nedávné zprávy EU vyplývá, že imigranti a terorismus jsou nyní dvě největší hrozby pro populaci, které přispívají k vzestupu populistických stran napříč Evropou.

Zatímco jejich zastánci věří tomu, že politika populistických stran přinese větší rovnost a růst pro všechny, jejich vzestup vytváří významnou politickou a ekonomickou nejistotu pro Evropu. Wells uvedl, nejde jen o rizika při obchodních vztazích a imigrační politiku, ohrožena může být existence celé EU (a eurozóny), protože mnohé z těchto stran otevřeně vedou kampaň za opuštění eurozóny.

Newsletter