Brexit jak od Franze Kafky aneb Tváří v tvář bankrotu

Výsledek jednání o brexitu je stále velmi nejasný. Jedna věc je však jistá: firmy s vysokou angažovaností na trzích Spojeného království zažijí velmi těžké časy. Politická situace na Britských ostrovech se dá přirovnat k dílům Franze Kafky. V těch je jedinec vydán napospas cizím a nepochopitelným silám.                       

Přesto je riziko vystoupení Spojeného království z EU bez dohody stále nízké. Prodloužení termínu podle článku 50 by například mohlo poskytnout britské vládě více času na nalezení jiného řešení. Zároveň dalšími, i když málo pravděpodobnými, možnostmi je vypsání nového referenda nebo úprava plánu parlamentem. Jinými slovy, na paniku je ještě příliš brzy.

Brexit je velmi iracionální rozhodnutí, ale je nepravděpodobné, že by byli britští občané a politici ochotni podstoupit politickou sebevraždu. Zároveň by to nedovolili ani lídři Evropské unie. Dohoda tedy bude, je to jen otázkou času.

Dopad na makroekonomiku omezen, mikrosvět zasažen výrazně

Dopad brexitu na makroekonomiku lze poměrně snadno vyhodnotit. Ekonomický růst bude nižší, inflace stoupne v důsledku slabšího kurzu libry a sníží se míra úspor, protože Britové budou muset využít své úspory, aby se vyrovnali s hospodářským zpomalením.

Na druhé straně, vliv brexitu na firmy bude mnohem vážnější. Pro srovnání jsme jako referenční hodnoty pro hodnocení ekonomické atraktivnosti a investic použili data z burz CBOE a BATS se zaměřením na 57 indexů v 15 zemích v Evropě.

V níže uvedeném grafu představuje modrá čára 50 společností, jejichž příjmy nejsou z velké části závislé na trhu Spojeného království (Bats brexit low 50), červená naopak 50 společností, jejichž většinový podíl příjmů pochází z Velké Británie (Bats brexit high 50). Výsledek je dost překvapující – takzvaná riziková prémie je extrémně vysoká.

Od 1. ledna 2016 je výkonnost společností, jejichž většina příjmů pochází ze Spojeného království, negativní (-4 %). Výkonnost firem, které naopak nejsou na britském trhu závislé, stoupla až o 40 procent! Tento propastný rozdíl se pravděpodobně nezmění, pokud bude chaos ohledně brexitu pokračovat.

Důvod je jednoduchý. Na trhu panuje vysoká nejistota ve vztahu Británie a EU, negativní spotřebitelské trendy a horší očekávání ohledně budoucí otevřenosti Spojeného království v obchodě a investicích. To vše dělá firmy, které jsou velmi závislé na Spojeném království, méně atraktivní pro většinu investorů. Pro ty, kteří milují riziko, je to však naopak díky nižší ceně akcií skvělá investiční příležitost.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter