Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech

Velká Británie hlasovala poměrem hlasů 51,9 % ku 48,1 % ve prospěch Brexitu = odchodu Velké Británie z Evropské unie. Referendum ukázalo hluboký rozkol hlasujících po regionech Spojeného království i věkově. Čím mladší, tím s větší vervou „remain“. Čím starší, tím víc „leave“. Jaké otázky to nastolilo?

BREXIT ONLINE: Kocovina z EU? Rezignace, pád trhů, ostuda i radost

Bezprostřední dopad na trhy

Snad nejviditelnější a okamžitý dopad na trzích byl k vidění na britské libře. I proto, že krátce před hlasováním byla očekávání jednostranně nabuzena na „Remain“ a libra vystoupala nad 1,5000 k americkému dolaru. O to tvrdší byl její okamžitý pád, dvouciferný, na minima od roku 1985. Euro proti americkému dolaru jsme viděli oslabit o 4 procenta. Něco takového bylo naposledy k vidění snad jen při skokovém opuštění kurzového závazku na euru proti franku Švýcary.

Klaus: Brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

Ceny ropy jsme v bezprostřední reakci viděli propadat o více jak 6 %, stejně jako německý akciový index DAX. Zlato v jeho roli bezpečného ráje vidíme růst o 8 %, britské akcie stejnou měrou propadat. Mezi akciovými tituly vidíme slábnout všechny sektory, nejvýrazněji ten finanční. A to brutálně. Akcie Barclays o třetinu hodnoty, Deutsche Bank o pětinu. Zastavíme se u nich dále v textu.

Jaké přijdou politické kroky?

Britský premiér David Cameron oznámil rezignaci v čase t + tři měsíce. Mnozí vidí jako favorita na příštího premiéra Borise Johnsona. Jenže – je vyhraněn stejnou silou (ne stejným směrem), jako premiér Cameron a pro široké pole podporovatelů ne moc dobře přijatelný. Tomuto tématu se budeme věnovat v našich videorozhovorech, které připravujeme na dnes a víkend.

Brexit podle analytiků může posunout konec intervencí ČNB

Byl to právě David Cameron, kdo vyvolal referendum o Brexitu. V zájmu svého znovuzvolení, snahy o získání podpory konzervativců, naladěných proti EU. V čelíc UKIP. Která dnes slaví. Nagel Farage. V našich názorových textech a rozhovorech se budeme věnovat i tomuto tématu – podebatujeme, kdo vlastně jeho slávu zrodil a na co dnes může doplatit.

Cameron chce aktivaci článku 50 Smlouvy o EU nechat na novém premiérovi. Loď Velké Británie nepovede jako kapitán do dalšího cíle. Proces odpojení má trvat zhruba dva roky. Může i déle. Mnozí volají naopak po velmi rychlém rozvodu.

Rozpad Velké Británie zevnitř. A EU zevnitř

Hrozbou pro budoucnost Velké Británie v její dnešní podobě jsou tlaky zevnitř. Hlasy po osamostatnění znovu zní ze Skotska. Také ze Severního Irska. Objevily se úvahy o odloučení od Velké Británie a naopak spojení s Irskem do jednoho sjednoceného Irska, ve snaze zůstat v Evropské unii, když se Britové rozhodli jinak.

Reakce na britské referendum: Podle Kruliše je výsledek zdrcující

Tlaky na vyhlášení referenda okamžitě zní z dalších členských zemí Evropské unie. Nizozemí, antievropsky laděným nacionalistům ve Francii, Itálii. I tomuto tématu se budeme věnovat v našich rozhovorech.

Cameron příští týden pojede do Bruselu. Ještě předtím – v neděli – se sejde šest zakládajících členů dnešní Evropské unie. O víkendu také ministři financí EU.

Co bude s obchodem a globálními firmami se sídlem v Británii?

Otázkou na stole je, jak bude do budoucna zajištěn obchod Velké Británie se zeměmi EU. Bavíme se o zhruba 580 miliardách dolarů ročně. Pak především, co bude s firmami, které sídlí ve Velké Británii a na základě principu „v jedné zemi = v celé EU“ obchodují s Unií. V zásadě se zde nabízí norský model, nová obchodní dohoda nebo „standardní mezinárodní“ obchodování podle pravidel WTO.

Zejména u finančních institucí, bank, hrozí jejich odchod do některého finančního centra EU – Frankfurtu, Paříže, nebo třeba „jen“ Dublinu. Otázkou je něco podobného u dalších globálních obchodních a průmyslových firem.

V nejbližších hodinách a dnech Vám nabídnete další názory a analýzy na tato témata.

Brexit aneb co bude dál? Otázky a odpovědi

Newsletter