Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Britové na vrcholu aktuálního úrokového cyklu

Klíčové body

  • Bank of England ponechala sazby stabilní a zvyšovat pravděpodobně už nebude.
  • První rozvolnění britské ekonomiky by mohlo přijít v létě příštího roku.
  • České maloobchodní tržby vykázaly slabší čísla. Koruna oslabila zpět nad 24,60 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Britská centrální banka ponechala sazby nezměněné. Debaty ohledně dalšího utahování ustávají. Relevantní začíná být uvolňování ekonomiky. To i přesto, že aktuální meziroční inflace ze září je stále vysoká na úrovni 6,7 %. Podle Bank of England by se Britové měli k 2% cíli dostat do dvou let.

Bank of England minulý týden ponechala sazby stabilní podle očekávání. Hlavní úroková sazba zůstala na úrovni 5,25 % podruhé za sebou. Pro zvýšení sazeb o čtvrtinu procentního bodu hlasovali tři členové bankovní rady, šest členů hlasovalo pro stabilitu. Přestože před pár týdny ještě existovala varianta dalšího utažení ekonomiky o 25 bazických bodů, nyní je tato možnost nepravděpodobná. Nacházíme se tedy téměř jistě na vrcholu aktuálního úrokového cyklu. BoE bude chtít podržet sazby na současné úrovni ještě řadu měsíců, aby byla průměrná cenová hladina stlačena ještě níže. Guvernér Bailey sice zdůraznil, že Výbor pro monetární ekonomiku zatím neprobíral rozvolňování ekonomiky, nicméně debaty o načasování prvního snížení sazeb začínají být relevantní. Zájmem britské centrální banky bude samozřejmě vyhnout se příští rok recesi a „měkce přistát“.

Podle listopadové prognózy BoE přehodnotila růst ekonomiky směrem dolů. V roce 2024 by měla britská ekonomiky stagnovat, v roce 2025 by měl přijít návrat k mírnému růstu. S tím se pojí i mírné zvýšení předpokládané nezaměstnanosti oproti srpnové prognóze. Optimističtější oproti srpnu je banka ohledně inflace. Ta by do konce roku měla klesnout k 4,6 %, koncem roku 2024 k 3,1 % a na meziroční úroveň 1,9 % koncem 2025. Křivka očekávaných úrokových sazeb se tedy mírně posunula směrem dolů a nyní indikuje, že se nacházíme na lokálním maximu. Sazby mohou klesat rychleji, než se ještě koncem léta očekávalo. Na základě krátkých forwardových sazeb by první mírné snížení mohlo přijít koncem léta příštího roku. Trhy nyní zaceňují uvolnění zhruba o 75 bazických bodů do konce roku 2024.

Obecně se dá říct, že zasedání Bank of England i zveřejnění prognózy působilo více holubičím dojmem, což se krátkodobě projevilo i na trzích. Výnosy britských dluhopisů klesly. Libra minulé úterý mírně oslabila z 1,2220 pod 1,2180 GBPUSD. Nicméně tato mírná ztráta byla velmi rychle smazána koncem týdne kvůli oslabení zelených bankovek. Libra se tudíž v pondělí tohoto týdne obchodovala nad 1,2420 GBPUSD. Dá se očekávat korekce a smazání části librových zisků během následujících dní. Vůči koruně se minulý týden libra v jednu chvíli obchodovala pod 28,00 koruny za libru, což bylo dáno primárně zasedáním České národní banky, která stabilitou sazeb, jestřábí rétorikou a prognózou výrazně posílila korunu. Nicméně oslabující česká měna tento týden vrací středový kurz zpět ke hranici 28,40 GBPCZK.

V českém prostředí přišla data ohledně maloobchodních tržeb. Ty v září klesly meziročně z revidovaných -3,5 % na -4 %, tržní konsensus počítal s posunem na -3,2 %. I přes odeznívající inflaci spotřeba domácností stále zaostává za očekáváním. Česká koruna včera oslabila zpět nad 24,60 EURCZK, poté, co jsme minulý pátek viděli posílení pod 24,40 EURCZK v reakci na výsledek zasedání ČNB. Na slabší úrovně korunu posunula i slabší čísla z českého průmyslu či data výše zmíněných maloobchodních tržeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0681 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0631 do 1,0740 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,86 do 23,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter