Britové zaskočili Wall Street, a přišel masakr

Britské referendum o setrvání v Evropské unii poslalo Wall Street do hlubokých ztrát. Britové se rozhodli odejít z unie a hlavní indexy ztratily nejvíce v jednom dni za deset měsíců. Ceny ropy klesly pod 50 dolarů za barel. Cena zlata se se dostala nejvýše za více než dva roky nad 1320 dolarů za unci.

„Největší věc je to, že trhy fungují a nenastala krize likvidity. Toto není moment jako Lehman Brothers,“ řekl Chris Gaffney, prezident EverBank World Markets. Investoři podle něj nesprávně ocenili riziko a rychle jej přecenili. „To je to, co dnes vidíme, přecenění rizika při zvýšené nejistotě,“ dodal. „Čas ukáže, jestli je toto přehnaná reakce,“ řekl Chris Konstantinos z Riverfront Investment.

Index S&P 500 propadl o 3,60 procenta na 2037,30 bodu. Dow Jones spadl o 3,39 procenta na 17 400,82 bodu. Technologický Nasdaq postihly největší ztráty, když odepsal 4,12 procenta 4707,98 bodu.

Nejvíce klesaly akcie bank, jejichž oborový index se propadl o pět procent. Pětiprocentní pokles cen ropy oslabil akcie ropných koncernů Exxon a Chevron, rostly naopak akce těžařů zlata Barrick a Newmont Mining.

Kovanda: Když politici nepřesvědčí trhy, padnou další Lehmani

Investoři se v obavách z negativního dopadu na světovou ekonomiku uchylovali do bezpečí zlata a státních dluhopisů nejstabilnějších zemí, tedy Německa a Spojených států. Výnos desetiletých amerických dluhopisů klesl na minimum od roku 2012. Ztráty na amerických burzách dnes byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.

Z americké ekonomiky jsme se dnes dozvěděli, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v květnu klesly o 2,2 procenta, zatímco trh čekal pokles o půl procenta. Michiganský index spotřebitelské důvěry v červnu klesl na 93,5 bodu, přičemž trh čekal 94,1 bodu.

 

Newsletter