Britská premiérka: Brexit nebude procházka růžovým sadem

Odchod Spojeného království z Evropské unie nebude nijak snadný a Británie se proto musí připravit na těžké časy, které ji možná čekají. V dnes zveřejněném rozhovoru s BBC to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Ujistila také, že britská vláda se nepokusí z takzvané brexitu vykličkovat, a odmítla s ohledem na nutnost stability vypsání předčasných parlamentních voleb.

„Nehodlám předstírat, že všechno bude jako procházka růžovým sadem,“ řekla Mayová s tím, že je nezbytné se připravit na možná úskalí. „Já jsem ale optimistická,“ dodala.

Ministerská předsedkyně si je jistá, že Británie vystoupení z EU přemění v úspěch a že zemi čekají nové příležitosti mimo evropský blok. Ze Spojeného království chce nezávislou zemi, která půjde svou vlastní cestou.

Mayová: Británie chce být po brexitu lídrem volného obchodu

Formální výstupové rozhovory s EU sice nezačnou podle Mayové dříve než v příštím roce, Londýn se ale procesu odluky nebude vyhýbat. Premiérka již několikrát řekla, že výsledek červnového referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit unii, je neměnný. Také opakovaně prohlásila, že Londýn do konce letošního roku neaktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který se týká vystoupení z EU, protože se chce na celý proces nejdříve důkladně připravit.

Mayová rozhovor poskytla před odletem do Číny, kde se dnes účastní summitu skupiny největších světových ekonomik G20.

Schwarzenberg: EU bude po brexitu chybět anglické myšlení

Newsletter